Mulčování: ano, nebo ne?

Touto otázkou se zabývají a odpověď na ni hledají nejen ředitelé technických služeb měst a obcí, ale i majitelé a jednatelé firem zabývající se údržbou veřejné a soukromé zeleně.

Existuje několik výhod, proč mulčovat. První a v současné době asi nejvýznamnější je obrana proti nadměrnému vysychání trávníku. Za posledních několik parných let si toho všimli asi všichni. Vyschlé, žluté až hnědé trávníky nejsou na ozdobu. Některé obce je zakazují občanům zalívat kvůli celkovému nedostatku vody. Zde právě mulčování má svůj význam. Travní hmotu tvoří  až z 80 % voda, a když ji budeme sbírat, tak odvážíme z trávníku cenné živiny a vláhu.

Další výhodou je úspora času. Zastavit sekačku, vysypat a nasadit koš a poté startovat… Každý tento úkon zabere nějaký čas, který jsme mohli věnovat sekání beze sběru, mulčování a poté si o několik minut dříve vychutnat pocit z dobře odvedené práce.

Pro dobrý výsledek mulčování je dobré na to mít ten správný stroj. Může jím být například sekačka od německého výrobce AS-Motor. Několik desítek let výroby zaručují náskok ve vývoji před konkurencí. Správná výška bubnu, nůž správného tvaru těsně lemující jeho okraj. Tyto aspekty mají vliv na celkový výsledek práce.*

Foto archiv/AS-Motor

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2017)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down