15.07.2020 | 09:07

Moderní stroje pro starobylé město

Přibyslav, město s asi čtyřmi tisíci obyvateli, se může pochlubit kromě jiného především lehkým průmyslem a zemědělstvím. Druhý červencový pátek tady hrála prim komunální technika John Deere s širokou paletou příslušenství.

„Zhruba před rokem jsme se začali zejména kvůli nevyhnutelné obnově parku techniky intenzivně zabývat výběrem nových pomocníků pro údržbu města. Také v souvislosti s úbytkem pracovních sil jsme pociťovali stále silněji, že se naše stroje nacházejí na hranici životnosti, a proto jsme se rozhodli pořídit si spolehlivou a efektivní náhradu,“ řekl nám starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

„Předmětem dodávky jsou dva traktory John Deere s bohatým příslušenstvím. Menší je určený konstrukcí a nástavbami především na údržbu chodníků a úzkých míst, větší bude sloužit hlavně při svozu odpadu, údržbě komunikací a rozlehlých ploch. Nejvíc jsme postrádali příkopové vyžínací rameno, jehož služby jsme si byli nuceni objednávat u jiných subjektů,“ navázal vedoucí čety odboru technických služeb města Radek Havlíček.

Menší stroj v podobě kompaktního komunálního traktoru John Deere 2026R s hydrostatickou převodovkou a pohonem 4 x 4 pohání vznětový tříválec Yanmar o výkonu 25 koní. Ve výbavě je čelní tříbodový závěs, přední vývodový hřídel, zadní tříbodový závěs, tři hydraulické okruhy a vytápěná kabina. Samozřejmostí je homologace k provozu na pozemních komunikacích.

„Náleží k němu nesený hydraulicky poháněný válečkový sypač VS 1000 s šířkou záběru jeden metr a celkovým objemem zásobníku 0,27 m3 na asi 255 kilogramů posypového materiálu. Čelně agregovaná variabilní šípová radlice SRL 1200 s pryžovým břitem má rozsah záběru od jednoho do 1,15 m. Posledním doplňkem je čelním vývodovým hřídelem poháněný úhlově nastavitelný kartáč ZCH 1500 se zametací šířkou 1,5 m. Pracovní nástavce dodala výrobní společnost Agrometall, která je současně prodejcem techniky John Deere,“ upřesnil Ing. Aleš Hejkal, prodejce komunální techniky společnosti STROM Praha, střediska Habry, který měl dodávku strojů na starosti.

Druhý traktor John Deere 5100M s manuální převodovkou a elektricky ovládaným reverzorem se pyšní firemním motorem o výkonu 100 k. Součástí „balíčku“ příslušenství je příkopové vyžínací rameno Ferri T530P Smart trial, které dodala pelhřimovská firma CIME. Má plovoucí polohu metr široké hlavy s dosahem až 5,28 m. Ovládání je hydraulické s pomocí bowdenů.

„Variabilní silniční šípová radlice SR-T2 může mít záběr až tři metry. Válečkový komunální sypač VS-T pracuje s šíří přes dva metry a objemem zásobníku 0,75 m3. Tyto doplňky dodala opět firma Agrometall. Čelní nakladač John Deere 543R je vybavený multispojkou, mechanickým paralelogramem, standardní lopatou o objemu 460 l a paletizačními vidlemi. Sestavu uzavírá traktorový nosič kontejnerů Portýr 5 s nosností 5500 kg,“ navázal Ing. Hejkal.*

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2020)