31.03.2020 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mikrobiologicky nezávadné oblečení

Každý den chodí do práce v oděvech od firmy MEWA asi 1,2 milionu lidí. Mnoho z nich pracuje v profesích, které jsou dnes zcela nepostradatelné. MEWA zásobuje lékaře, laboratoře, lékárny, policisty, armádu, výrobce potravin, obchodníky, pečovatelská a další zařízení.

Matthias Zoch (foto), vedoucí environmentálního a procesního inženýrství firmy MEWA, v této souvislosti vysvětluje, proč je možné se na hygienicky ověřené procesy praní naprosto spolehnout.

Mohou viry přežít prací procesy MEWA?

Ne, naše postupy jsou hygienicky ověřené a bezpečné, na rozdíl od prádla, které je vypráno v běžné domácí pračce. Proto jsou společnosti ve velmi citlivých oblastech, jako je například potravinářská výroba nebo lékařská péče, na bezpečné straně břehu, pokud si nechají oblečení svých zaměstnanců prát profesionály. Nákaza prostřednictvím textilií vypraných v naší společnosti není možná. Náš hygienický management zajišťuje mikrobiologickou nezávadnost praných a dodaných textilií. Toto profesionální průmyslové praní nepřežije žádný virus.

Platí to také pro koronavirus?

Všechny naše prací procesy pro pracovní oděvy probíhají při teplotách mezi 60 a 75 °C, které spolu s námi používanými dezinfekčními prostředky koronavirus zcela paralyzují. Virucidní účinnost těchto prostředků byla potvrzena. Všechny naše společnosti, ve kterých se perou pracovní oděvy, mají speciální pečeť pro textilní hygienu. U čisticích utěrek jsou teploty praní ještě vyšší. Činí 90 °C po dobu nejméně 15 minut. Institut Robert-Koch definuje tepelnou dezinfekci při teplotě 90 °C s dobou trvání 10 minut. Naše mycí procesy jsou výrazně delší, a proto jsou dezinfekční. Všechny bakterie jsou zcela zničeny.

Na co je potřeba dávat pozor u použitých lékařských a zdravotnických oděvů?

V tomto případě je nutno jednat s nejvyšší opatrností. U nás obecně platí pro vyzvednutí a opětovné doručení textilií přesné požadavky, aby se zabránilo případnému přenosu. Ve zdravotnictví jsou tyto požadavky obzvlášť vysoké a v zásadě vylučují možný přenos choroboplodných zárodků. Oblečení, které nosí lékařský nebo zdravotnický personál, shromažďujeme ve speciálním pytli na prádlo, který má uvnitř ve vodě rozpustný vak. V něm jsou textilie umístěny do pračky s následným dezinfekčním praním. Oblečení je pak naprosto dezinfikováno.

Lze se prostřednictvím textilií nakazit koronavirem?

Není známo žádné nakažení způsobené textiliemi. Všechna dosud známá nakažení se přenášely přímým kontaktem, protože podle současných znalostí je přenos koronaviru srovnatelný s běžným virem chřipky. Jedná se o infekci kapénkovou nebo způsobenou dotykem. Kromě nich nejsou známé žádné další případy onemocnění přenesených pouhým vzduchem. To je důvod, proč bychom v současné době měli být od sebe vzdáleni nejméně jeden a půl metru. Zpravidla jste mimo dosah kapének produkovaných kýcháním, kašlem či mluvením. Všechny naše prací procesy pracovních oděvů probíhají při teplotách mezi 60 a 75 °C. Ty spolu s námi používanými dezinfekčními prostředky koronavirus zcela paralyzují.*

 

Odkaz na videa: https://www.mewa.cz/newsroom/vsechna-videa/

 

Zdroj: MEWA

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down