Malí i velcí všestranní pomocníci

Požadavek většiny uživatelů komunální techniky cílí především na všestrannost stroje, aby jej bylo možné využít pro různé činnosti v jakémkoliv ročním období. Firma KOMATEC s. r. o. do svého portfolia mechanizace pro komunální údržbu zařadila hned několik strojů, které nárokům na celoroční využití vyhovují.

Potřebám uživatelů komunální techniky je nutné přizpůsobit i velikost strojů. KOMATEC nabízí komunální nosiče od těch nejmenších, které vyhovují především požadavkům menších obcí, až po velké traktorové nosiče pro údržbu komunikací. Podívejme se na ně podrobněji.

Začněme od malých pomocníků. Prvním strojem z nabídky společnosti KOMATEC je všestranný komunální nosič FORT model MPM 30. Tento velmi kompaktní stoj o celkové šířce 1030 mm je ideálním pomocníkem pro údržbu ploch, kde není prostor pro větší techniku. Pokud k malé šířce přidáme výbornou manévrovatelnost díky kloubovému řízení, máme tu pomocníka, který se nezalekne úzkých uliček a chodníků a ani v parku mezi stromy nebude působit neohrabaně.

Dalšími stroji z nabídky firmy KOMATEC jsou kompaktní nosiče FORT řady PANTERA, LINEA a MITHOS. Mají dvoumístnou kabinu a nářadí se agreguje především za ni na rám. Hlavní doménou těchto nosičů s užitnou nosností až 2100 kg je především přeprava materiálu. Nejběžnější nástavbou je tak třístranně sklopná korba.

Posledním z řady je traktorový komunální stroj FUß 1600 od německého výrobce FUß Spezialfahrzeugbau GmbH. Tento výrobce, který má ve svém znaku medvěda, vytvořil ideálního pomocníka nejen pro komunální a silniční sféru. Tento traktor je vhodný jak pro letní a zimní údržbu komunikací, tak jej lze plně využívat v komunální sféře, v zemědělství a v mnoha dalších oblastech. Vyniká především kompaktní velikostí a manévrovatelností.

Na poptávku po víceúčelových traktorech – nosičích reagují i výrobci strojů, které jsou určené prioritně k jiným účelům, než je údržba veřejných prostor. Jedním z nich je výrobce kloubových kompaktních nakladačů CAST.

Obecně lze konstatovat, že komunální traktory – nosiče díky své všestrannosti přinášejí svým uživatelům zefektivnění údržby veřejných ploch a komunikací. Protože se nejedná o jednoúčelové stroje, můžeme očekávat i provozní úspory v případě, kdy by využitelnost specializované techniky nebyla efektivní. „Univerzálové“ jsou tak vhodnou investicí pro snížení provozních nákladů na údržbu veřejných prostor.*

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2019)