Levnější už to nebude! Až do srpna

Původní slovo „lepší“ v názvu známého filmu s Jackem Nicholsonem z roku 1997 by šlo v titulku také použít. Ale „levnější“ je výstižnější, při nákupu kompaktního traktoru John Deere 4052M totiž nyní dostanete bonus ve výši 100 000 Kč bez DPH. U traktorů 3025E a 3038E činí bonus 70 000 Kč bez DPH. V poměru ceny a výkonu motoru přitom jde o nejdostupnější kompaktní traktory John Deere.

To ale neznamená, že by byly nějak ošizené. John Deere 4052M má úplně stejný rám a čtyřválcový přeplňovaný motor s výkonem 37,9 kW (50,8 koně), jako prémiový model 4052R.

Jeho hydrostatická, elektronicky řízená převodovka e-Hydro s pedály TWIN TOUCHTM a tempomatem má také tři pracovní rozsahy a je vybavena režimem LoadMatchTM, regulujícím pojezdovou rychlost podle zatížení motoru. Například při nabírání materiálu lopatou čelního nakladače, s kladívkovým mulčovačem nebo sněhovou frézou, kdy se zátěž motoru nárazově zvýší, se pojezdová rychlost automaticky sníží, aby nedošlo k udušení motoru. To se zkrátka nikdy nestane.

Pohon všech čtyř kol s uzávěrkou diferenciálu zadní nápravy, hydraulické řízení a kotoučové brzdy v olejové lázni, zadní tříbodový závěs a vývodový hřídel s 540 otáčkami za minutu patří do základní výbavy všech tří zvýhodněných traktorů. Lze je ale vybavit i čelním rychloupínacím závěsem, přičemž čtyřválcový John Deere 4052M může mít dopředu vyvedený i vývodový hřídel s 1000 nebo 2000 otáčkami za minutu.

Jaký nakladač?

Čtyřválec je ovšem všestrannější nejen v tomhle ohledu. Díky volitelným středovým vnějším hydraulickým okruhům si k němu můžete pořídit i špičkový čelní nakladač John Deere 440R s paralelogramovým vyrovnáváním, výškovým dosahem téměř 2,8 metru a nosností 1006 kg v maximální výšce. Ovládá se joystickem, který lze na přání vybavit i třetím okruhem a funkcí přímo na páce, například pro otevírání lopaty „klapačky“ nebo vidlí na hnůj. Hlavní předností tohoto nakladače je systém Quik-Park, umožňující nakladač připojit i odložit během chvilky a bez námahy.

Druhou volbou je pak nakladač John Deere 400E. Ten sice postrádá mechanické vyrovnávání, nicméně má nepatrně vyšší výškový dosah – 2,85 metru i nosnost – 1087 kg. Je napevno přišroubován k rámu traktoru a rychle odložíte pouze nářadí upnuté v jeho hlavici. Obejde se bez středových okruhů, protože hydraulický rozvaděč je přímo součástí nakladače.

Nebodují jen dostupností

Při povrchním pohledu by se mohlo zdát, že traktory John Deere 3025E a 3038E s přímovstřikovými přeplňovanými tříválci Yanmar s objemem 1,6 litru a výkonem 18,2 kW (24,4 koně) a 27,4 kW (36,7 koně) dokážou zaujmout především cenou, zejména teď, kdy je umocněna akční sedmdesátitisícovou slevou.

Opravdu? A co jejich nižší hmotnost a kompaktnější rozměry? Hydrostatická převodovka se dvěma rozsahy, pedály TWIN TOUCHTM a volitelným tempomatem? Menší spotřeba nafty a jistá provozní jednoduchost, zejména u slabšího modelu 3025E, který plní emisní normu Stage V i bez filtru pevných částic?

A to není vše. Na rozdíl od čtyřválcového traktoru 4052M si oba stroje John Deere řady 3E můžete vybavit volitelnou kabinou. Tu nabízí německý dodavatel Matev, podle jehož zadání ji ale vyrábí česká firma DFK. Kabina je uchycena pomocí silentbloků, vybavena topením, vyhříváním zadního skla, vyklápěcím předním i zadním oknem, stěračem a polykarbonátovými dveřmi s posuvnými bočními okny. Je kompatibilní s čelním nakladačem a v servisu vám ji na přání namontují nejen na nové traktory, ale i na ty, co už používáte, pokud toužíte po větším pohodlí při nepříznivém počasí.

Výrazně skromnější ochranu před deštěm či slunečními paprsky pak nabízí volitelná tzv. mexická stříška, montovaná na ochranný rám a dostupná i pro čtyřválcový John Deere 4052M.

Zadní svaly

Dá se předpokládat, že tyto cenově zvýhodněné traktory, zejména pak dvojice modelů řady 3E, budou nejčastěji pracovat s nářadím v zadním tříbodovém závěsu. Jak jsou na tom s jeho nosností? U všech traktorů jde o závěs kategorie 1, oba tříválcové traktory v něm unesou skoro tunu, přesně 946 kg. Ve vzdálenosti 610 mm za konci ramen pak 615 kg.

John Deere 4052M je s nosností 1420 kg větší silák. Výrazně přes tunu – přesně 1134 kg – se dostane i ve vzdálenosti 610 mm za konci ramen.

Značný rozdíl panuje i u tažného závěsu. Povolená hmotnost přípojného brzděného vozidla za traktory John Deere 3025E a 3038E činí přesně 2000 kg, u nebrzděného 1300 kg. Za čtyřválcový model 4052M můžete připojit vozidlo s hmotností až 2860 kg, což z něj vlastně dělá vůbec nejsilnějšího tahouna ze všech kompaktních traktorů John Deere.

Jako vícepolohový, výškově stavitelný tažný závěs může sloužit vzadu buď mechanická hubice s kolíkem o průměru 30 mm nebo klasická koule ISO 50, označovaná také jako závěs K50.

Z příplatkové výbavy čtyřválcového traktoru John Deere zaujme například vzduchem odpružená sedačka nebo vertikálně vedený výfuk, pořizovaný zejména při častém provozu traktoru ve stájích.

Do konce srpna

S uvedenými cenovými bonusy ve výši 70 000 Kč u modelů řady 3E a 100 000 Kč u modelu 4052M se tyto dostupné traktory staly ještě dostupnějšími. Cenové zvýhodnění je časově omezené, platí od nynějška do 31. srpna 2023.

V nabídce stáje John Deere samozřejmě najdete i lépe vybavené a všestrannější komunální traktory. I tito tři premianti z pohledu pořizovací ceny toho však zvládnou hodně a jak je pro tuto značku pověstné – jsou připraveni sloužit naprosto spolehlivě a dlouho.

Navíc jsou stejně jako ostatní zemědělská, komunální a zahradní technika John Deere v České republice kryté bezkonkurenčním servisním zázemím se zhruba čtyřicítkou středisek po celé zemi a dodávkou náhradních dílů do 24 hodin.

Pavel Pánek, foto archiv/John Deere*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2023)

 

K obrázkům:

1: Traktory John Deere 3025E a 3038E s volitelnou kabinou skýtají příjemný komfort kterýkoliv den v roce

2: Za čtyřválcový John Deere 4052M lze připojit přívěs o hmotnosti až 2860 kg. Prémiový čelní nakladač John Deere 440R Quik-Park nemusíte vozit pořád, protože se dá snadno, rychle a bezpracně odložit

3: Pojezd vpřed a vzad se ovládá dvojicí pedálů TWIN TOUCHTM. U stroje 4052M je vazba na převodovku elektronická, u řady 3E mechanická

4: Traktor John Deere 3025E pracuje často s nářadím poháněným zadním vývodovým hřídelem, uchyceným v zadním tříbodovém závěsu. Ten unese skoro tunu

5: John Deere 4052M se dodává bez kabiny. Určitou ochranu před sluncem a deštěm skýtá volitelná stříška

6: K řadě 3E si můžete pořídit čelní nakladač John Deere 300E s mechanickým vyrovnáváním nebo bez něj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down