16.03.2022 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli zdražení energií rozdá Vídeň svým obyvatelům přes tři miliardy korun

Rakouská metropole finančně podpoří své obyvatele a rozdá jim v rámci nového programu Vídeňská podpora energií plus v přepočtu 3,1 miliardy Kč. Oznámil to v úterý 15. března starosta rakouské metropole Michael Ludwig.

Vysoké ceny energií trápí i Vídeň a její obyvatele. Ti si za energie podle slov Michaela Ludwiga letos připlatí v průměru v přepočtu asi o 12 500 Kč. Právě astronomické ceny energií stojí za novou inicativou města, které svým obyvatelům chce pomoct prostřednictvím 124 milionů euro, tedy více než třemi miliardami korun.

Pomoc pro vídeňské domácnosti se skládá ze tří balíčků, které mají rychle, společensky a současně přesně zareagovat na současné potřeby obyvatel. Prvním balíčkem je energetický paušál pro sociálně slabé osoby a nízkopříjmovou skupinu v celkové výši 50 milionů eur. Jeho prostřednictvím obdrží přibližně 262 tisíc dotčených ve druhém čtvrtletí roku 2022 jednorázovou platbu ve výši 200 euro, aniž by bylo nutné podávat žádost. Podle starosty Ludwiga se jedná o obyvatele, kteří se nacházejí v energetické chudobě a kteří nestíhají pravidelné splátky.

Druhým balíčkem je energetická podpora ve výši 26 milionů eur. Na tu dosáhne již širší skupina obyvatel. „Protože zdražování stále víc dopadá na střední třídu, rozšiřuje se rozsah příjemců podpory,“ prohlásil Ludwig a dodal, že původně mělo být vyčleněno pouze šest miliónů eur. Nakonec se město rozhodlo částku více jak zčtyřnásobit. Pomoci by se tak dostalo asi 200 tisícům domácností.

Třetí balíček představují dotace na výstavbu udržitelných forem energie v novostavbách a při renovaci budov, hlavně pak instalace fotovoltaických systémů a systémů zelené elektřiny. Pro tyto účely vyčlenila Vídeň přes 48,3 milionů eur.

Eurocomm-PR, ilustrační foto Jan Kroupa

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down