14.12.2023 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárny Břeclav

Kompostárny města Břeclavi, tj. Kompostárna I a Kompostárna II, město odkoupilo od soukromého provozovatele v roce 2022. Tímto krokem započalo město řešit soběstačnost ve zpracování biologicky rozložitelných odpadů.

 Provozovatelem kompostáren jsou Technické služby, organizační složka města Břeclavi. Postupně činnost rozšiřují zejména směrem k občanům města a modernizují i za využití dotací. K tomu nabízí služby Agentura ValFia, s. r. o., která kromě spolupráce v dotačním managementu napomáhá v řešení legislativních požadavků, metodické podpoře i v edukaci pracovníků. V technologických a technických otázkách spolupracuje provozovatel i s pracovníky Mendelovy univerzity, zahradnické fakulty v Lednici.

Technologie kompostování

Pro zpracovávání bioodpadů je využívána technologie kompostování v pásových hromadách na vodohospodářsky zajištěné ploše. Jde o klasický způsob kompostování, kdy jsou zpracovávané suroviny zakládány postupně do jednotlivých pásových hromad podle ověřené skladby zakládaných surovin. Dřevnaté suroviny dovezené ke zpracování jsou shromažďovány na zpevněné ploše. Po vytřídění dřeva vhodného k energetickému využití jsou zbylé suroviny jemně dezintegrovány pomocí rychloběžného drtiče PEZZOLATO S 9000 G s teoretickou hodinovou výkonností 30–40 m3.

Suroviny připravené pro zpracování jsou zakládány do kompostovacích hromad podle receptury optimální surovinové skladby teleskopickým nakladačem MERLO TF38.7-120, opatřeným čelní lopatou o objemu 2 m3. Ten je také využíván pro provzdušňování zpracovávaný surovin založených do hromad v průběhu kompostovacího procesu.

Monitoring teploty zakládek je zajištěn zapichovacím tyčovým teploměrem. Naměřené hodnoty jsou zapisovány do provozního deníku.

Pásové hromady budoucího kompostu jsou překopávány traktorem taženým překopávačem kompostu CMC ST 350 s šířkou záběru 3,5 m a pracovní výškou až 1,9 m. Pracovní výkonnost stroje může dosahovat hodnoty až 1200 m3/h.

Pro aplikaci vody ze záchytných jímek z důvodu zvlhčování kompostovaných surovin založených do hromad je využívána kontejnerová cisterna, jejíž objem je 4,2 m3.

Na dozrávací ploše kompostáren je vyrobený kompost uskladněn až do doby jeho expedice, popřípadě než proběhne poslední operace výroby kompostu, což je jeho finalizace – prosévání. Operace je řešena formou služby.*

Více v časopisu Komunální technika 12/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down