07.11.2023 | 09:11

Kompostárna ve Slivenci slouží již sedm sezón

V rámci doprovodného programu 18. ročníku konference Biologicky rozložitelné odpady 2023, která se uskutečnila letos v říjnu v Berouně, navštívili zájemci také areál kompostárny v pražském Slivenci. Kompostárnu hlavního města Prahy zde provozují Lesy hl. m. Prahy od roku 2017.

„Kompostárna, jejímž investorem je hlavní město Praha, zahájila provoz začátkem července roku 2017 a jde o vůbec první kompostárnu, kterou město Praha vybudovalo na svém území. Areál má rozlohu 6000 m² a pracujeme na vodohospodářsky zajištěné ploše s rozlohou 4500 m². Plánovaná zpracovatelská kapacita je 5000 tun materiálu za rok, ale musím říci, že od zahájení provozu zpracováváme většinou okolo 3500 tun ročně s roční produkcí přibližně 800 tun vyrobeného kompostu,“ říká úvodem vedoucí provozu kompostárny Mikuláš Němec. Kompostárna ekologicky zpracovává odpad rostlinného původu z domácností a zahrad i zbytky zeleně z údržby zelených ploch, například suché listí, trávu, větve, dřevo, piliny a odřezky či zbytky po zpracování ovoce a zeleniny.

Měsíčně 250 kilogramů zdarma

„Občané Prahy u nás mohou měsíčně zdarma uložit až 250 kilogramů biologicky rozložitelného odpadu. V případě, že zde někdo v jednom měsíci odloží více než 250 kilogramů odpadu, je služba zpoplatněna sazbou 600 korun za tunu odpadu. Za každých pět kilogramů odevzdaného bioodpadu si každý může po roce zdarma odnést jeden kilogram kompostu k využití na své zahradě. Tuto možnost využívá zhruba třicet procent lidí, kteří k nám s odpadem jezdí. Pokud u nás chtějí uložit bioodpad občané s bydlištěm mimo Prahu, nebo firmy, zaplatí 600 korun plus daň za uloženou tunu. Spádová oblast Kompostárny hl. m. Prahy zahrnuje takřka celé území hlavního města na levém břehu Vltavy a na jihu zasahuje přes řeku až ke Kunraticím,“ vysvětluje Mikuláš Němec.

Certifikované hnojivo pro vaši zahradu

Po roce provozu kompostárny organizace zažádala Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o registraci vzniklého produktu podle zákona č. 156/1998 Sb., o hnojivech. Na základě podrobných zkoušek a chemických rozborů bylo vydáno rozhodnutí o registraci Pražského kompostu jako organického hnojiva. Znamená to, že splňuje veškeré limity chemických a fyzikálních vlastností a nyní se již může využívat pro zlepšování kvality půdy jak na zahrádkách, tak při údržbě a výsadbách městské zeleně. K tomu Mikuláš Němec: „Rozbory vyráběného produktu děláme samozřejmě průběžně a kompost si drží stabilně svoji kvalitu.“

Pokud si chce zájemce hotový kompost koupit, zaplatí jednu korunu za kilogram. „S odbytem nemáme problém, prodej určitě převyšuje výdej kompostu zdarma. Co se neprodá, využijí pracovníci Lesů hl. m. Prahy při údržbě veřejné zeleně například ve Stromovce i dalších pražských lokalitách,“ dodává Mikuláš Němec.

Kompostování v pásových hromadách

Provoz kompostárny zaměstnává tři pracovníky, přičemž jeden se věnuje administrativě, další dva obsluhují strojový park a váhu. V lednu a únoru má kompostárna oficiálně zavřeno a v tomto období se na ploše zpracovává především listí a větve navezené na podzim předešlého kalendářního roku.

Ke zpracování zvolili ve Slivenci technologii kompostování na volné ploše v pásových hromadách. Pro zajištění všech pracovních operací jsou ve Slivenci vybaveni vlastní profesionální technikou. Zřejmě nejvytíženějším strojem je traktor Kubota M 7171 Premium K-VT s čelním nakladačem a výkonem motoru 170 koní. Před založením do hromad je navezený materiál zpracován rychloběžným drtičem Doppstadt AK 235 a i další pracovní operace zajišťují stroje této značky. K dispozici je překopávač kompostu Doppstadt DU 265 Panda a rotační třídič SM 414 na dvounápravovém podvozku s vlastním motorem. K vybavení kompostárny patří také mostní váha a zázemí obsluhy.*

1 – Kompostárna v pražském Slivenci zahájila provoz v červenci roku 2017

2 – Za rok kompostárna zpracuje okolo 3500 tun navezeného materiálu

3 - Traktor Kubota M 7171 Premium K-VT s čelním nakladačem patří k nejvytíženějším strojům