01.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna Ahníkov

V roce 2007 byla vybudována a zprovozněna Kompostárna Ahníkov, kde jsou přijímány biologicky rozložitelné odpady, ze kterých je vyráběn průmyslový kompost. Výstavba kompostárny byla hrazena z vlastních prostředků s tím, že byl poskytnut zvýhodněný úvěr od ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka).

Společnost BioImpro s.r.o. působí v oblasti odpadů od roku 2003. Provozuje tyto činnosti:

- příjem a zpracování biologicky rozložitelných odpadů;

- výroba kompostu (rekultivačního  substrátu);

 - poskytování technických služeb;

  - údržba zeleně;

 - vyřezávání náletových dřevin;

- čištění kanalizace;

 - zemní práce;

 - přípravné a dokončovací stavební práce;

- specializované stavební činnosti.

Technologie kompostování

            Zpracovatelský proces zahrnuje úpravu dovezených bioodpadů (jejich drcení a vytřídění nežádoucích složek) a následně biologické aerobní procesy, které odpovídají způsobu nakládání R3g podle zákona o odpadech č. 541/2020 Sb. a vyhlášky č. 273/2021 Sb.

Využívána je technologie kompostování v plošných hromadách na volné ploše, které jsou přehazovány vhodným nakladačem. Zpracovávané suroviny jsou zakládány postupně do jednotlivých hromad podle ověřené surovinové skladby.

            Pro zpracovávání bioodpadů je využívána technika, s jejíž pomocí je zajišťován správný průběh kompostovacího procesu a následná finalizace a aplikace vyrobeného kompostu.

Mezi nejdůležitější stroje patří:

1/ pro manipulaci se surovinami – tj. zejména zakládání surovin do kompostovacích hromad, přehazování zpracovávaných surovin v jednotlivých hromadách (zajišťování aerace), nakládání kompostu

- teleskopický manipulátor KRAMER KT559;

- čelní kolový nakladač JCB 435S.

2/ pro prosévání vyrobeného kompostu, popř. i odpadů, je využíváno stacionární prosévací zařízením – jde o rotační bubnový třídič, velikost ok prosévacího bubnu je 30 x 30 mm.

3/ pro případnou aplikaci vyrobeného kompostu na zemědělsky obhospodařované plochy společnost využívá vlastní soupravu, kterou tvoří kolový traktor FENDT a

rozmetadlo hnojiv BRIRI Manure Direktor 16.

4/ pro úklid všech zpevněných a pevných ploch v areálu je využíván zametací adaptér TROMBIA 220 finského výrobce, který je agregován s čelním kolovým nakladačem DOOSAN DL320.*

Více v časopisu Komunální technika 8/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down