24.03.2019 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když se stane mulčování zábavou...

Je několik výhod, proč mulčovat. Asi největší je boj proti vysychajícímu trávníku. Za posledních několik let jsme si toho všimli. Vyschlé, žluté trávníky nejsou na ozdobu. Navíc některé obce zakazují kvůli nedostatku vody zalévat.

Zde má právě mulčování svůj význam. Tráva obsahuje až 80 % vody a když ji budeme sbírat, tak odvážíme z plochy cenné živiny a vláhu. Letos nám paní zima nadělila pěkné množství vody a bylo by dobré toho co nejlépe využít a vláhu v našich trávnících zachovat.

Další výhodou mulčování je úspora času. Zastavit žací stroj, vysypat a nasadit koš a poté opět startovat. Každý tento úkon zabere nějaký čas, který jsme mohli věnovat sekání bez sběru, tedy například mulčování. Poté si o několik minut dříve můžeme vychutnat pocit z dobře odvedené práce. A krásně zeleného trávníku.

Mulčovací sekačky

Pro perfektní výsledek mulčování je dobré použít ten správný stroj. Může jím být právě sekačka od německého výrobce AS-Motor. Přes půl století specializace zaručuje náskok ve vývoji před konkurencí. Správná výška bubnu, nůž těsně lemující jeho okraj a ten správný tvar nože. Tyto aspekty mají vliv na celkový výsledek.

Absolutně na vrcholu v segmentu ručně vedených sekaček beze sběru je stroj s označením AS 510 2T A. Osazený je dvoutaktním motorem, který můžete vyvézt do jakéhokoliv kopce, nikdy se nezadře a nepřestane jet. Neboli kdo maže, ten jede. A dvoutakty AS-Motor mažou pořád.

Cepové mulčovače

Na vyšší porost, extenzivně udržovaný,  je nejlepší zvolit cepové žací ústrojí. Díky volným nožům, které jsou uloženy na horizontální hřídeli, se nože nepoškodí a vyhnou se nebezpečným překážkám.

AS-Motor nabízí dva ručně vedené „cepákové“ stroje, a to AS 901 SM a AS 701 SM se záběrem 90 a 70 cm. Sílu jim dodávají motory Briggs & Stratton. Vše není jen o výkonu motoru, ale také o celkové hmotnosti stroje a jejím rozložení na nápravu. V AS-Motor dosáhli ideálního řešení. Použitím dvojitého pláště se dosáhlo menší hmotnosti, vyšší pevnosti a lepší tuhosti celého žacího ústrojí. Motor je posazený nad hnanou nápravu, aby mohla obsluha bez námahy se sekačkou manipulovat. O nesporných výhodách těchto strojů se již přesvědčilo mnoho pracovníků technických služeb.

Traktorové mulčery

Na vrcholu současné techniky je mulčer AS 940 Sherpa 4WD RC, tedy světově absolutně první sekačka s možností výběru dálkového nebo manuálního ovládání. Jedná se o stroj s úžasným výkonem 27 koní a vážící pouze 300 kg. Tato mulčovací sekačka „rozemele“ opravdu všechno, co se do žacího ústrojí dostane. Chloubou masivního žacího ústrojí jsou dva nože z kvalitní oceli uložené do kříže.

Strojů z rodiny Sherpa je celkem pět, ale všechny mají jedno společné, a to již zmíněné masivní žací ústrojí a výkonný motor Briggs & Stratton. Dále je to odolná hydrostatická převodovka, kde devět litrů oleje pohání všechna kola. Zadní náprava je vybavena uzávěrkou diferenciálu. Díky těmto parametrům jsou sekačky Sherpa velmi oblíbené.

Dalším „unikátem“ je traktorová sekačka AS 1040 YAK s cepovým žacím ústrojím a záběrem jeden metr. Hodinový výkon je bezkonkurenčních 6000 m2, a to se jedná o stroj učený k sekání vysoké a husté trávy. Ač byl představený teprve nedávno, už si ho pořídily stovky zákazníků po celé Evropě i v ČR.

Celkový rozsah žacích strojů AS-Motor pokrývá všechny požadavky profesionálů i soukromníků: od malé mulčovací techniky přes jedinou sekačku se sběrem s dvoutaktním motorem na trhu, masivní mulčovače pro extenzivně udržované plochy až po velké traktorové sekačky s dálkovým ovládáním.*

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2019)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down