Kámen pro potěchu nejen zemědělců

Po čtyřleté pauze ožilo 2. června letiště v Kámeni u Pelhřimova technikou od akciové společnosti Agri CS. Konal se zde 17. ročník výstavy CASE DEN 2023. Převládaly červené stroje značky z názvu akce. K vidění byly také „mašiny“ jiných barev.

I když základním pilířem přehlídky s praktickými ukázkami a mottem O úroveň výš byl sortiment pro zemědělce, nechyběla technika komunální, lesní nebo pro stavebnictví. Celkem jí bylo možné napočítat 150 kusů. Pořadatelé nezapomněli ani na doprovodný program pro celou rodinu.

Oranžová z výroby

Rakouské traktory STEYR v červenobílém designu se vyrábějí od roku 1947. Jsou lídry v zemi našich jižních sousedů. Díky spolehlivosti, pravidelným inovacím, komfortu obsluhy a husté servisní síti si získaly oblibu také v Česku.

„STEYR Traktoren se soustředí také na stroje oranžové barvy o výkonech od 55 do 340 koní s originální úpravou z výrobního závodu. Lze je vybavit například pneumatikami podle výběru, pohodlnými komunálními kabinami s dobrým výhledem a otočným řízením, velkou zadní zábleskovou rampou, upínací deskou euro 3 kompatibilní s veškerým příslušenstvím nebo až osmi vnějšími hydraulickými okruhu,“ sdělil nám produktový manažer Agri CS pro traktory STEYR Ing. Zdeněk Musil a pokračoval:

„Pro agregaci s čelními sekačkami je možné si objednat kvůli eliminaci náklonu systém blokace náprav. Spodní části traktorů lze zpevnit výztuhami, které zabraňují poškození vlivem zkrutu například při spojení s těžkou a energeticky náročnou sněhovou radlicí nebo frézou. V Rakousku s bohatými přívaly sněhu dobře vědí, jak přínosné je toto konstrukční řešení.“

S lokálními úpravci

Podle Ing. Musila jsou v komunálním prostředí nejžádanější stroje o výkonech mezi 55 k až po traktory střední třídy – zhruba do 160 koní, které se uplatní zejména u silničářů.

Jde o řady (od nejmenší) Kompakt, Multi, Expert CVT, Profi, Impuls CVT a Absolut CVT. Zkratka značí plynulou převodovku s možností nastavení pracovní rychlosti od 30 m/hod. až do maxima. Nabídka končí řadou Terrus CVT (270 až 340 k) využitelnou v náročných zimních podmínkách. Například dva Terrusy zprůjezdňují s pomocí sněhových fréz s třímetrovými záběry cesty na Grossglockneru, nejvyšší hoře Rakouska s výškou 3798 metru.

„Stejně jako u traktorů CASE IH se i STEYR v Česku orientuje hlavně na spolupráci s lokálními úpravci. Je to i kvůli tomu, že rakouský trh proti našemu téměř nezná zde oblíbená mezinápravová vyžínací ramena. Traktory řady Absolut lze dovybavit čelní upínací deskou se speciální převodovkou pro agregaci nářadí z Unimogu, který je v Rakousku v komunální technice největší konkurent traktorů STEYR,“ poznamenal Ing. Musil.

Traktory i stavební stroje

V oranžové barvě jsou k mání také další traktory od společnosti Agri CS, a to Case IH. Farmall A patří ke konstrukčně i výbavou nejjednodušším a cenově dostupným modelům. Disponují značným podílem mechanických komponentů, pohodlnou kabinou a nemají AdBlue. Vyšší řada Farmall C s převodovku s dvoustupňovým Powershiftem se již nalézá v třídě profi. Výkon 120 k poskytuje řadě Luxxum dostatek možností pro pohon nářadí především pro údržbu okolí cest.

Nová řada Vestrum vyniká komfortní kabinou a motorem o výkonu 140 k s výborným točivým momentem. Traktory řady Maxxum bodují hlavně u zemědělců. Pro komunální sféru se nejčastěji dodávají s plazivou převodovkou s automatickým řazením nebo plynulou CVXDrive se systémem automatického řízení produktivity.

U měst a obcí se uplatní i další v Kámeni představený sortiment, stavební stroje CASE Construction – pásová rypadla, rypadlonakladače, kompaktní pásové i smykem řízené nakladače, kolové nakladače a grejdry.

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2023)