Inovace přibyly, osvědčené zůstalo

K výrobkům italské společnosti ENERGREEN, které na českém trhu zastupuje firma Hanes, se vracíme v Komunální technice pravidelně. Jak jsme avizovali v posledním příspěvku, letos budou dostupné dílčí inovace pro stávající modely i produkty zcela nové. O co půjde? Čtěte dále.

Aktuálně nejprodávanější zástupce celé modelové řady je stroj RoboGREEN_Evo s motorem Yanmar (40 k), výkonnou hydrauliku pro pohon nářadí (25 kW a 55 l/min) a dosahem rádiem řízeného ovládání minimálně 150 m. Nízké těžiště a konstrukce olejové vany dovoluje pracovat ve svazích se sklonem až 55°, a to dlouhodobě, bez jakéhokoliv omezení. Tento model prošel další modernizací a aby ho bylo možné odlišit od předchůdce, dostal i nové jméno: RoboEVO.

Odlišné prvky

V čem se liší RoboEVO od svého předchůdce? Odpovídá Ing. Hynek Rieger, který má portfolio se značkou ENERGREEN ve firmě HANES na starosti:

„Předně je vidět, že RoboEVO vypadá už na první pohled jinak. Došlo k velkým změnám v designu, což je asi nejvíc patrná změna, podle níž lze nový model jednoznačně identifikovat. Možná by si někdo mohl říct, že to přece není příliš důležité, ale musím konstatovat, že to není tak úplně pravda. Nový design totiž současně výrazně zlepšil ochranu stroje například při práci s náletovými dřevinami. RoboEVO jako celek je dnes 100% chráněný ocelovou kapotáží včetně robustní ochrany spodní části a chladiče. Nově jsou pak integrované vždy dva ochranné rámy.“

Podle Hynka Riegera zaznamenají zákazníci, kteří mají předešlý typ, také změny na pásovém podvozku. Viditelně přibyla jedna vodící rolna v horní části, která napomáhá větší jistotě vedení pásů i v extrémních podmínkách. Na první pohled není vidět samotný systému napínání pásů. K němu se nově využívá hydraulický systém nosiče. Toto řešení jednoznačně eliminuje chyby obsluhy, která většinou zapomínala na pravidelnou kontrolu napnutí pásů, v horším případě je pak napínala větším tlakem, a tak nenávratně snižovala jejich životnost.

Kompatibilní příslušenství

„Další novinka se týká nesení nářadí na přední upínací desce. Nově je použitý systém s hydraulickou plovoucí polohou a pákovým rychloupínáním na uchycení pracovních nástrojů, kdy lze volit na dálkovém ovladači mezi kopírováním povrchu a hydraulickým nadlehčováním pracovní hlavy. Navíc si můžete nastavit i míru nadlehčování. Přirovnal bych to k systému, který se používá u zimního příslušenství,“ vysvětlil Ing. Rieger a pokračoval:

„Zachovaný zůstal osvědčený motor Yanmar o výkonu 40 koní, který je nově osazený DPF filtrem. K němu přistupují lety praxe prověřené hydraulické i řídicí systémy, které ve spojení s dálkovým ovladačem umožňují až překvapivě citlivé ovládání stroje RoboEvo. Nadále pak mají uživatelé možnost vybrat si typ pásů podle potřeb. Samozřejmě zůstala zachovaná svahová dostupnost 55° neomezeně ve všech směrech. Zákazníky potěší, že pracovní hlavy, které využívali například v agregaci s modelem RoboGREEN_Evo, jsou plně kompatibilní i s novým strojem RoboEvo.

Novinka 2022: RoboMIDI

Úplnou novinkou v nabídce společnosti ENERGREEN je potom stroj RoboMIDI. Výrobce jeho prostřednictvím vychází vstříc zákazníkům, pro které je model RoboEvo málo výkonný a RoboMAX (80k) již příliš velký a těžký. RoboMIDI je tedy něco mezi – i když ne docela, ale o tom později. Jeho základní charakteristika je daná opět svahovou dostupností 55° (zase bez omezení času a směru), motorem o výkonu 60k od osvědčeného výrobce Yanmar, jemuž sekunduje výkonný hydraulický systém. Systém řízení a ovládání je totožný jako u strojů RoboEVO, respektive RoboMAX.

Na nosiči RoboMIDI najdeme všechny technické „finesy“ (například výše zmíněný systém hydraulické plovoucí pozice přední upínací desky, rychloupínací pákový systém na upnutí pracovních nástrojů, hydraulicky napínané pásy…), jako u RoboEvo, popřípadě systém FLEXXAIRE (hydraulicky otočné lopatky ventilátoru chladiče pro odstranění/odfouknutí nečistot na krytu chladiče), nebo hydraulické rychlospojky v systému MULTI –X k rychlému připojení pracovních nástrojů. K tomu má RoboMIDI stejně jako RoboMAX opravdu masivní ochranu celého „těla“ a dva integrované ochranné rámy včetně posílené ochrany chladiče, aby zvládl práci v obtížných podmínkách.

S vysokým výkonem

„Co se výkonnosti stroje RoboMIDI týká, u přímého porovnání – například při likvidaci náletových dřevin – se přibližuje modelu RoboMAX, který je opravdu již hodně výkonný. RoboMIDI zvládá bez problému drcení náletových dřevin až do průměru 10 cm a také jeho hodinová výkonnost je hodně zajímavá. Jsme přesvědčeni, že si tato novinka najde i na našem trhu své zákazníky, kteří ocení skvělou ovladatelnost, značnou odolnost a vysoký pracovní výkon. Benefitem je také snazší přeprava stroje,“ poznamenal Ing. Rieger a uzavřel:

„Budeme samozřejmě postupně přinášet videa z testů a pracovního nasazení novinek na facebookový profil robogreencz, popřípadě na YouTube na profil společnosti Hanes tak, aby mohli zájemci sledovat, jak si tyto novinky od společnosti ENERGREEN povedou.“*

Foto archiv/HANES

Popisky k obrázkům:

1:

Nový model RoboEVO již na první pohled zaujme kompaktními rozměry a celkovou robustností

2:

Krytý barevný displej zobrazuje běžné provozní parametry stroje včetně chybových kódů

3:

RoboEVO je v agregaci s lesnickou hlavou doslova předurčený k likvidaci náletových dřevin

4:

Stejně dobře si dálkově ovládaný svahový nosič nářadí RoboEVO poradí s mulčováním travní hmoty

5:

Letošní novinku, stroj RoboMIDI, lze využít například k efektivní likvidaci náletových dřevin pod vedením VVN

6:

Model RoboMIDI si poradí s drcením náletových dřevin až do průměru 10 cm. Na paty šlape výkonnějšímu stroji RoboMAX

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down