30.05.2022 | 08:05

Historicky největší objednávka elektrických vozidel

Dohoda mezi společnostmi Scania a Einride má přispět k urychlení elektrifikace těžké nákladní dopravy. Objednávka 110 nákladních vozidel představuje pro Scanii dosud největší projekt v segmentu těžkých elektrických nákladních vozidel a zároveň je začátkem partnerství obou firem v oblasti vývoje.

Švédská technologická společnost Einride, přední poskytovatel komplexních digitálních, elektrických a autonomních řešení pro nákladní dopravu, od druhé poloviny roku 2022 začne začleňovat do své flotily 110 elektrických tahačů Scania. Einride již nyní disponuje jedním z největších evropských vozových parků těžkých elektrických nákladních vozidel. Díky tomuto partnerství dále rozšíří své působení na trhu.

Elektrické tahače budou postavené podle specifikací požadovaných společností Einride a budou využívat její operační systém Saga, který jako první svého druhu na světě zajišťuje efektivní a optimalizovanou elektrickou přepravu. Data o vozovém parku, která budou generována prostřednictvím platformy Saga, bude Einride sdílet se Scanií za účelem dalšího společného vývoje produktů.

„Těšíme se na začátek tohoto zásadního partnerství při expanzi po celé Evropě. Těchto 110 nákladních vozidel významně přispěje k rozšíření našeho vozového parku, přičemž budeme i nadále spojovat síly s renomovanými hráči v odvětví, jako je Scania, abychom podpořili inovace a vývoj produktů v celosvětovém dopravním průmyslu,“ říká Ellen Kugelbergová, produktová ředitelka Einride.

Objednávka této společnosti je pro Scanii dosud největším obchodem s těžkými elektrickými nákladními vozidly v Evropě. Současně je to jen začátek nového dlouhodobého partnerství, které přispěje k ambicím obou firem posilovat elektrickou nákladní silniční dopravu: „Sdílíme stejnou vizi dekarbonizace těžké dopravy. Spolupráce s Einride na nových technických řešeních a digitálních službách, která udržitelně posunou naše odvětví, je velmi obohacující,“ říká Fredrik Allard, vedoucí oddělení e-mobility společnosti Scania.

Flotila 110 nákladních vozidel Scania bude nasazená po celé Evropě v průběhu roku 2022 a v první polovině roku 2023. Vozy mají devět bateriových modulů o celkové kapacitě 300 kWh. Kvůli požadavku Einride na kratší rozvor však byly čtyři moduly přemístěné ze své obvyklé pozice na rámu za kabinu. Kromě vozidel dodává Scania i kompletní balíček služeb včetně servisu a konektivity.

O Einride

Einride je přední technologická společnost v oblasti nákladní dopravy, která poskytuje digitální, elektrickou a autonomní přepravu. Byla založená v roce 2016 a o tři roky později se stala první firmou na světě, která provozovala autonomní elektrické nákladní vozidlo na veřejné komunikaci. Další informace naleznete na webu einride.tech.

O Scanii

Společnost Scania je předním světovým poskytovatelem řešení v oblasti dopravy. Společně s partnery a zákazníky se ubírá směrem k udržitelnému systému dopravy. V roce 2020 dodala 66 900 nákladních vozidel, 5200 autobusů a 11 000 průmyslových a lodních pohonných systémů. Čisté tržby překročily 125 miliard SEK, z nichž bylo více než 20 % spojených s poskytováním služeb. Scania byla založená v roce 1891, aktuálně působí ve více než 100 zemích a zaměstnává přibližně 50 000 lidí. Výzkum a vývoj probíhá zejména ve Švédsku. Výrobní závody se pak nacházejí v Evropě a Latinské Americe s regionálními produktovými centry v Africe, Asii a Eurasii. Scania je součástí skupiny TRATON. Podrobnosti na www.scania.com.

Foto archiv/Scania*