31.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Graffiti lze odstranit šetrně a ekologicky

Nelegální graffiti způsobují každoročně škody za desítky milionů korun. Existuje celá řada metod, jak odstranit barvu ve spreji, jde to i šetrně a ekologicky. 

Na obtížnost odstraňování graffiti má vliv řada faktorů – rozsáhlost a intenzita pokrytí fasády nebo jiného povrchu barvou, doba, po kterou na ní barva je, a samozřejmě také typ, pórovitost a savost materiálu. 

Čím hlouběji do povrchu dokáže barva proniknout, tím těžší je ji zase dostat ven. Komponenty, které odstranění obzvláště znesnadňují, jsou oleje, pojiva, hnací plyny, rozpouštědla a různé pigmenty. Nejběžnější tři typy graffiti jsou barva a lak ve spreji, fixy a bitumenový sprej.

Metody odstraňování graffiti

„Pokud to materiál a pracovní prostředí umožňují, doporučuje se při odstraňování graffiti začít ručním předčištěním. Z hlediska životního prostředí je také dobré co nejvíce barvy odstranit mechanicky, aby se minimalizovalo množství odstraňovače graffiti, zejména pokud se využívají chemické prostředky. Mezi ekologické, a zároveň šetrné metody čištění s využitím našich unikátních technologií patří ty, které využívají různá skupenství vody,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Vysokotlaké čištění horkou vodou

Jde o metodu, která se při odstraňování graffiti používá nejčastěji. Je účinná zejména na površích z umělého kamene nebo cihel. Výhodou je vysoký čistící výkon při malé spotřebě vody. Většinou se pracuje v teplotním rozsahu 60 až 80 stupňů Celsia, takže i případně použité chemické odstraňovače graffiti účinkují lépe a rychleji.

Metoda tryskání částic

Pomocí této metody se dosahuje jemného odstranění odolných nečistot bez smáčení povrchů. Používá se kromě jiného i k mechanickému odstraňování graffiti, zejména z materiálů jako přírodní kámen nebo cihly. Při tomto postupu kompresor, do kterého byla přidaná přesná dávka spreje, vyrábí stlačený vzduch. Na trhu je k dispozici více než 2000 druhů postřikových prostředků, které se liší materiálem, tvrdostí, velikostí a tvarem granulátu.

S vhodným typem a množstvím spreje spolu s tlakem vzduchu lze graffiti odstranit z řady povrchů. Existují však některé materiály, které nejsou vhodné pro tryskání částicemi, jako je kov, sklo nebo beton, protože je poškrábe nebo rozbije. Přidání malého množství vody do značné míry zabrání tvorbě prachu. Tato metoda pomáhá odstranit velkou část graffiti, zejména vrstvu, která je na povrchu. Pokud je povrch velmi savý, může vyžadovat následné čištění čisticími prostředky.

Tryskání suchým ledem

Jedná se o velmi šetrnou metodu. Lze ji proto použít na povrchy, pro které je tryskání částicemi příliš abrazivní, jako je sklo, kov nebo dlaždice. Tryskání suchým ledem je maximálně ekologické, protože zde nevzniká odpadní voda ani zbytky tryskacího prostředku, nepoužívají se chemikálie. Tryskacím médiem jsou pelety suchého ledu, plynného CO2 zmrazeného na teplotu -79 °C. Pelety dopadají na povrch rychlostí více než 150 m/s a extrémní rozdíl teplot dělá částice barvy křehkými, takže se roztrhají. Současně se pelety suchého ledu dostávají do trhlin, které se vytvořily v laku, sublimují přímo do plynného CO², a prakticky odstřelují barvu pryč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down