25.06.2020 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S elektrobusy vstříc udržitelné dopravě

Lipan, pstruh a orlovec říční jsou zpátky v okolí švédského městečka Billsta, kde tři menší vodní elektrárny vyrábějí obnovitelnou energii také pro elektrické autobusy Scania používané v nedalekém Östersundu.

Toto malé město ve středu země, jež se nachází asi 560 kilometrů severně od hlavního města Stockholmu, zdárně rozvíjí udržitelný systém dopravy. Projekt v sobě spojuje ekologickou, ekonomickou a společenskou udržitelnost.

Elegantní řešení

Pro místní obyvatele je návrat v úvodu zmíněných živočichů příjemnou třešničkou na dortu. Především jsou však hrdí na to, že stojí v čele rozvoje udržitelných systémů dopravy pro budoucnost.

Projekt elektrických autobusů v Östersundu ukazuje, že lze zkombinovat veřejnou dopravu s moderními ekologickými požadavky, účinnou obnovitelnou vodní energií a vysokými přírodními hodnotami. V rámci partnerství a spolupráce všech zainteresovaných subjektů vzniklo řešení, které je přínosem pro přírodu, výrobu energie i dopravu.

Bez fosilních paliv

Trasa hlavní autobusové linky 6 v Östersundu měří zhruba 14 kilometrů. Jejím provozovatelem je společnost Nettbuss prostřednictvím tří elektrických autobusů od společnosti Scania. Vzhledem k tomu, že linka 6 zahájila svou činnost v březnu 2018, elektrobusy už ujely na její trase celkem více než 120 000 kilometrů a přepravily přes 300 000 cestujících, kteří ocenili především tichý a bezemisní provoz těchto dopravních prostředků.

„Na začátku roku 2019 jsme si pořídili další tři elektrické autobusy od společnosti Scania. Budou sloužit k přepravě cestujících na letiště,“ říká Anne Sörensson, manažerka projektu elektrických autobusů v Östersundu a doplnila vizi pro nedalekou budoucnost: „Tento krok je pouze začátek něčeho většího. Chceme totiž, aby se veřejná doprava v našem městě do roku 2030 obešla zcela bez fosilních paliv.“

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down