29.10.2023 | 11:10

Dvě značky traktorů pro komunální sektor

Bohatý sortiment komunální, zemědělské i stavební techniky představila v Kameni na výstavách Den Zemědělce a Dny zahradní a komunální techniky společnost CIME. V její expozici nemohly chybět traktory. Některé z vystavených modelů traktorů značek Goldoni a Lindner nacházejí velice dobré uplatnění v komunálních službách.

Nejen ve vinicích a sadech, kde jsou oblíbené díky svojí šířce, nacházejí uplatnění speciální úzké traktory Goldoni. S ohledem na jejich rozměry a výkon je lze velice dobře využít i při celoroční údržbě měst a obcí.

Plnohodnotný větší traktor Goldoni

Dosud nejprodávanějším modelem byl mezi traktory Goldoni model Ronin 50 dodávaný ve standardu s rozchodem kol 1,23 m a na přání dokonce 1,1 m. Stroj s výkonem motoru 50 koní, stálým pohonem kol 4 x 4 a menší kabinou je pro zimní i letní údržbu úzkých chodníků i další práce jako dělaný.

Od roku 2021 rozšířil portfolio značky Goldoni nový model S 80 PLUS a od letošního roku jej má ve své nabídce i společnost CIME. Jde o výkonnější traktor s motorem o výkonu 75 koní splňujícím emisní normu 3 B bez použití močoviny. Se svým rozchodem 1,77 m se hodí pro údržbu širších chodníků a dalších komunikací. Zadní hydraulika má nosnost 2,3 t, takže pro traktor není problémem například agregace s příkopovým ramenem. Pro připojení pracovních adaptérů je připraven zadní vývodový hřídel s nezávislou spojkou, na přání je možná instalace vývodového hřídele i dopředu, popřípadě lze řešit připojení nářadí vhodnou hydraulikou. Připínatelná přední náprava umožňuje obsluze tři varianty pojezdu (zapnutá, vypnutá a automatické připínání podle momentální pojezdové rychlosti a brzdění). Ve standardu nechybí zadní uzávěrka diferenciálu, přední je možná na přání. Dva módy nabízí převodovka Dual Power. Prvním je možnost řazení osmi rychlostí pojezdu vpřed i vzad s využitím reverzoru umístěného pod volantem. Druhou variantou je řazení 16/8, kdy reverzor funguje jako násobič. Model S 80 PLUS se vyrábí buď bez kabiny, nebo s přetlakovou kabinou vybavenou topením a klimatizací. Traktor lze doplnit i originálním čelním nakladačem Goldoni.

Univerzální traktor Lindner s ekonomickým provozem

Dvě výrobní řady traktorů má ve svém portfoliu rodinná rakouská firma Lindner, která za rok vyrobí zhruba 1500 strojů. Jde o modely s mechanickou a plynulou převodovkou. V komunálním sektoru se mohou uplatnit obě varianty, ale zřejmě častější je nasazení traktorů s plynulou převodovkou zaručující lepší využití výkonu motoru s nižší spotřebou pohonných hmot a příznivější ekonomikou provozu.

Tři vyráběné modely traktorů Lindner LINTRAC (v Kameni se prezentoval prostřední model LINTRAC 100) s označením 80, 100 a 130 nabízejí výkony motorů 95, 114 a 134 koní. Ve standardu jsou vybaveny odpruženou přední nápravou i kabinou. Řiditelná zadní náprava dělá z traktoru velice obratný stroj. Tři možnosti řízení nabízejí ovládání přední nápravy, všech čtyř kol i krabí chod. Díky těmto možnostem je traktor celoročně využitelný s širokou škálou připojitelných pracovních adaptérů. Uplatní se v zimě se sněhovou radlicí či frézou a vzadu neseným sypačem, v létě s mulčovačem nebo příkopovým ramenem. A využitelný je samozřejmě i v dopravě.*