V Domově sv. Anežky se nadělovalo

Ve svých integračních dílnách i v rámci sociálního podnikání nabízí Domov sv. Anežky pracovní uplatnění lidem se zdravotním omezením i sociálním znevýhodněním. Jednou z činností, kterou zajišťují pracovníci sociálního podniku, je údržba zeleně a úklid veřejných ploch. Od prosince při této aktivitě pomáhá nový komunální vysavač listí a trávy Billy Goat KV601SP, který Domovu sv. Anežky v době adventní darovala společnost CIME.

Domov sv. Anežky zahájil činnost v roce 1999 v Týně nad Vltavou – Čihovicích a jeho primárním úkolem je od začátku zajištění sociálních služeb. „Našim klientům nabízíme programy sociální rehabilitace v denním i pobytovém režimu od pondělí do pátku, pro který máme k dispozici deset pokojů. Věnujeme se také podpoře samostatného bydlení a velice široký je náš program sociálně terapeutických integračních dílen, kde provozujeme truhlárnu, tkalcovnu nebo keramickou dílnu. Lidé se zdravotním znevýhodněním u nás mohou najít uplatnění při šití i zpracování ovčí vlny, potisku propagačních předmětů, či úklidových, zahradnických a sadařských pracích. Zaměstnanci pracují s podporou asistentů a jsou za odvedenou práci odměňováni, i když výkon není rozhodně to nejdůležitější. Vrcholem byla transformace truhlárny, tkalcovny a zahradnické dílny do formy sociálního podniku,“ popisuje ředitel Domova sv. Anežky, Bc. Václav Běťák.

Profesionální péče o zeleň

Jak uvedl, důležitou složkou sociálního podniku je zahradnická skupina, která se primárně věnuje sečení veřejné zeleně. „Jako obsluhy profesionálních strojů v této skupině pracují lidé s hendikepem, sociálně znevýhodnění a někdy i občané po výkonu trestu. Veřejnou zeleň sečeme v Týně nad Vltavou, Hluboké nad Vltavou a Hartmanicích a někdy máme i další zakázky menšího rozsahu. Údržba zeleně ve zmíněných lokalitách je komplexní a musí dobře vypadat, proto se neobejdeme bez kvalitní techniky. Nejde pochopitelně o laciné stroje a s nedostatkem financí stále bojujeme, proto jsme rádi uvítali nabídku společnosti CIME, která nám vypomohla darem nového komunálního vysavače,“ uvedl Václav Běťák.

Bude stále v permanenci

Vysavač ve strojovém parku zahradnické skupiny dosud chyběl a s jeho pořízením vysoce vzroste produktivita. Při práci ve svažitém terénu (ale samozřejmě nejen tam) by měl být nový stroj výkonným pomocníkem při úklidu spadaného listí, posečené trávy i drobných větviček a měl by nahradit dvě až tři pracovní síly s hráběmi. Koordinace činností by tak měla být v pracovní četě plynulejší a pracovní operace méně časově náročné. Počítá se s kombinací vysavače s dosud používaným fukarem. Tyto stroje se budou vzájemně doplňovat a jejich nasazení by se mělo řídit momentální potřebou.

O komunální vysavač měla zahradnická četa dlouhodobý zájem, ale jak již bylo uvedeno, potřebných finančních prostředků se stále nedostávalo. Po navázání užšího kontaktu se společností CIME na podzim 2022 se daly věci rychle do pohybu. „Když se objevila myšlenka předvánočního daru, bylo naše rozhodování rychlé, neváhali jsme a rádi na tuto variantu kývli,“ uvedl zástupce společnosti CIME Ing. Petr Scherhaufer.

„Naše zaměstnance je třeba pracovně usměrňovat a vést a možnosti nové techniky nám v tom určitě mohou pomoci. Navíc jde i o celkový dojem a šanci dokázat, že svěřenou práci dokážeme kvalitně zastat,“ uzavírá Václav Běťák.

Profesionální komunální vysavač

S pohonem zadních kol, velkou sací silou a snadnou obsluhou pracuje komunální vysavač listí a trávy Billy Goat KV601SP. Je poháněn benzínovým motorem Briggs & Stratton o výkonu 6,5 k. Maximální sací sílu zajišťuje pětilopatkový ozubený ventilátor, s jehož pomocí zvládne vysavač kromě listí a trávy i sběr větších odpadků. Výškově snadno nastavitelná sací hubice má šířku 69 cm. Koš s objemem 151 litrů má pevné dno a je vybaven bezzipovým systémem zapínání, což usnadňuje jeho vysýpání.*