27.02.2017 | 01:02

Dvě značky pro různorodé využití

Zkvalitňování životního prostředí včetně zakládání a údržby zeleně v našich městech a obcích je důležitou prioritou nejen z důvodů zdravotních, ale i estetických, funkčních, relaxačních…

Většina municipalit si tento aspekt dobře uvědomuje a investuje do této oblasti poměrně velké prostředky. Vždyť zelené plochy v městech a obcích mají některé jedinečné vlastnosti a úkolem současné generace je využívat krajinu nejen pro účely produkční, ale zvyšovat a využívat její funkce krajinotvorné, ekologické, rekreační, vodohospodářské, sportovní, estetické, protierozní a další.

K dispozici je například vozidlo Piaggio ve verzi střihový zdvih, s klecovou sklápěcí korbou, objemem ložné plochy 2,8 m3, které zastane i funkci pracovní plošiny se zdvihem až do výše 149 cm.

Dovede naložit a odvézt biologický materiál a obsluha s pomocí dálkového ovladače dokáže za několik sekund díky vykládkové hraně ve výši 170 cm vysypat obsah do kontejneru. Určitě zaujmou rozměry, hmotnosti a kategorie tohoto malého užitkového vozidla s celkovou šířkou 1,5 m, délkou 3,5 m a hmotností nepřesahující 1500-1700 kg.

Další eventualitou je větší a výkonnější vozidlo Bonetti FX100 4 x 4 s možností volby celkové hmotnosti 3,5 nebo 5,5 tuny. Může být v kategorii pracovní stroj, což je ekonomicky velmi zajímavá varianta. S šířkou pouhých 1650 mm a výškou 2100 mm se vejde i do úzkých průjezdů. Technické parametry jej řadí k nejsilnějším užitkovým vozům s pohonem 4 x 4 ve své kategorii.

Velkou výhodou je jednoduchý systém výměny nářadí a široká škála přídavných zařízení, které umožní využívat stroj celoročně. Vozidla Bonetti se dodávají v různých modifikacích, jako klasická verze podvozek k dostavbě nebo třístranný sklápěč. Lze s nimi agregovat vysokozdvižnou plošinu nebo hákový kontejnerový nosič. Kropicí nástavba se uplatní při zalévání zeleně i údržbě komunikací.*

Foto archiv/I-Tec Czech

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2017)