26.06.2019 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dva nejdostupnější traktory v akci

Ještě je čas, ale traktory John Deere 3038E a 4049M z prodejních středisek rychle mizí. Je to především díky akční ceně 380 000 Kč (bez DPH, model 3038E) a 490 000 Kč (bez DPH, model 4049M), které z těchto již tak dostupných a slušně vybavených traktorů učinily trháky.

Z číselného značení traktorů John Deere můžete vyčíst hodnotu jmenovitého výkonu v koních, udává jej druhá, třetí a čtvrtá číslovka (ta první rozlišuje velikostní třídu). Model 3038E tedy má pod kapotou 38 koní, 4049M potom 49 koní. Když si cenu vydělíte počtem koní, zjistíte, že vás jeden kůň vyjde přesně na 10 000 Kč, což je vzhledem k pověstné spolehlivosti, hospodárnosti a výdrži strojů této stáje cena příznivá, a také naprosto spravedlivá – každý si sám může vybrat, kolik koní si za své peníze dopřeje.

Neúnavné hřbety

Oba stroje si kromě dostupnosti získaly popularitu tím, že díky odolnému rámu a nápravám dokážou pracovat s pořádným nářadím v předním (volitelném) i zadním tříbodovém (standardně dodávaném) závěsu, popřípadě s čelním nakladačem, který pro ně John Deere vyvinul a sám také vyrábí.

Pro traktor 3038E je určen nakladač John Deere D160, který unese 531 kg, dosáhne do 2,16 metru a vyniká trhací silou odpovídající hmotnosti 811 kg. Nakladač John Deere D170 určený pro model 4049M unese dokonce více než tunu – přesně 1087 kg při výškovém dosahu 2,85 metru a trhací síle odpovídající 1743 kg.

Pokud si nakladače k traktoru pořídíte a připlatíte si také za přední závěsy, můžete s těmito univerzálními stroji zastat jakékoliv práce, a to nejen v komunálních službách. Jde opravdu o všestranné traktory, mající odolné šasi a dostatečně vysoký výkon na to, aby si poradily s jakýmikoliv nároky, které jim na jejich neúnavné hřbety naložíte.

Síly dostatek

Pro sečení s mezinápravovým žacím ústrojím má John Deere vhodnější traktory, k nimž se dá toto příslušenství rychle a bezpracně připojit. Stejně rychle a snadno se ale naše dva zmiňované akční modely dokážou chopit například mulčovače. Ten je vhodným nástrojem i pro zelené plochy, které necháte – například kvůli lepšímu zadržování vláhy – klidně přerůst.

Výkony 38 koní, popřípadě 49 koní stačí bohatě na to, aby si stroje s takovými porosty hravě poradily, a to i v případě, že budou zaneřáděné náletovými dřevinami. Podobně lehce se vypořádají s důkladným, opět kvůli vláze hlubokým zpracováním půdy záhonů, s přídavnou zavlažovací nádrží i s jejich zaléváním.

Do široké palety činností v komunálních službách můžete u obou traktorů samozřejmě zařadit také zametání či vysávání nečistot z chodníků, odklízení sněhu radlicí nebo frézou se současným rozmetáním posypů, odklízení sněhu čelním nakladačem, odvážení všeho návěsem a spoustu dalších prací, které vás jen napadnou.

Bohatý základ

Vždycky se přitom můžete spolehnout na bezvadnou průchodnost vycházející ze stálého pohonu všech čtyř kol vybaveného uzávěrkou diferenciálu, na jemnou a plynulou změnu pojezdové rychlosti prostřednictvím automatické hydrostatické převodovky s pedály TwinTouch, na výkonnou otevřenou hydraulickou soustavu a standardně dodávané zadní vývodové hřídele s 540 ot/min s nezávislou spojkou, uloženou v olejové lázni, stejně jako kotouče provozních brzd. K modelu 4049M dodává John Deere na přání svůj vlastní střední a přední vývodový hřídel s 1000 nebo 2100 ot/min.

Zadní tříbodové závěsy kategorie 1 s nosností 946 kg (3038E) a 1420 kg (4049M) patří do základní výbavy, jakož i hydraulické řízení či stavitelná, pohodlně odpružená sedačka s vysokou opěrkou a měkkým, vodě odolným čalouněním.

Tří- nebo raději čtyřválec?

John Deere 3038E má pod kapotou tříválec s objemem 1,5 litru a již zmíněným jmenovitým výkonem 38 koní (30 koní na vývodovém hřídeli). Svého nejvyššího točivého momentu 120 Nm dosahuje při 1800 otáčkách za minutu.

Dvoulitrový čtyřválec traktoru John Deere 4049M odevzdává 49 koní (37 koní na vývodovém hřídeli) a má 156 Nm točivého momentu při 1700 ot/min.

Jde o slušné údaje, nicméně je dobré připomenout, že oba točivé momenty lze využívat v širokém pásmu otáček, což je zase důležité z hlediska hospodárnosti provozu. Právě proto jsou oba motory mimořádně úsporné, neboť je nemusíte vytáčet, abyste z nich něco vyždímali.

Přitom jsou oba stroje při práci poměrně svižné, protože směr jízdy vpřed-vzad snadno změníte přešlápnutím špičky pravé nohy z jednoho pedálu TwinTouch na druhý. John Deere 3038E dokáže jet rychlostí až 24 km/h, výkonnější 4049M dokonce až téměř 33 km/h.

V provozu s těmito dvěma traktory zkrátka uděláte vše, přitom rychle a ještě díky nízké spotřebě ušetříte spoustu peněz. Nyní nejen v provozu, nýbrž s nemalým cenovým zvýhodněním v rámci akční nabídky i při jejich nákupu. Teď není čas, vlastně ani žádný důvod, váhat.*

Pavel Pánek

Foto archiv/John Deere

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down