Dobré zkušenosti jsou předzvěstí repete

Zavedenou značkou univerzálních nosičů nářadí nejenom v ČR je Egholm. Dánská společnost stejnojmenných bratrů EGHOLM MASKINER A/S, začala vyrábět komunální techniku v roce 1994. Dovozcem strojů této značky do ČR je firma HAITECO CZ z Ústí nad Orlicí.

Výrobní závod EGHOLM MASKINER zakoupila v roce 2012 společnost Nilfisk, aby ho o sedm let později prodala zpět do rukou bratrů Egholmových. Dobrou práci výrobce se současným názvem EGHOLM A/S podtrhují čísla. Jeden příklad za všechny: loni v říjnu sjel z montážní linky podniku na severu Evropy stroj s pořadovým číslem 10 000.

Všeuměl i specialista

„Jako importéři techniky Egholm do České republiky působíme od roku 2002 s výlukou mezi lety 2012 a 2019. Momentálně se v nabídce nachází čtvrtý vývojový model City Ranger 2260. K dispozici je i menší stroj Park Ranger 2150. Jakmile to situace dovolí, představíme v České republice jejich třetího a největšího sourozence City Ranger 3070. K tomuto účelu určenou celoevropskou RoadShow zbrzdila situace kolem covid-19,“ vysvětluje jednatel společnosti HAITECO CZ Jan Zábrodský a pokračuje:

„Celoročně využitelná technika Egholm vyniká především unikátním funkčním spojením nosiče s nástavbami. Jejich výměna zabere bez použití nářadí pár minut. S každým pracovním nástavcem se celek blíží výkonem k jednoúčelovým strojům a v některých případech je i předčí. Nosiče Egholm se uplatní především při zametání chodníků a stísněných prostorů, dále zvládnou sečení zeleně a zimní údržbu. Nepřekonatelné jsou v kombinaci se zimním odmetacím kartáčem určeným přímo pro tyto stroje. Prodali jsme se smluvními partnery v České republice zatím zhruba 140 Egholmů. Těší nás, že zákazníci se při obnově parku techniky ke značce vracejí jako například v poslední době obec Dambořice, která si v roce 2005 zakoupila model 2100. Zůstala věrná značce a koncem loňského roku si pořídila jeho nástupce Park Ranger 2150.“

Druhý pokus na jedničku

Za nosiči Egholm a zkušenostmi z jejich praktického provozu jsme se vypravili hned ke dvěma uživatelům. Starší model 2200T pracuje od roku 2008 u Správy města Sezimovo Ústí. Zhruba 7200 obyvatel žije na katastrální rozloze 8,45 km2. Značný podíl – okolo 400 hektarů – zaujímají městské zelené plochy. K nim přistupuje zhruba 120 kilometrů chodníků.

„S tehdejší novinkou, strojem Egholm 2200T, jsme se poprvé seznámili na veletrhu Techagro v Brně. Hledali jsme náhradu zametače ČIVO na podvozku Avia s představou, že by jeho práci mohl zastat i menší, ale rychlejší, obratnější a úspornější nosič. Zakrátko jsme si ho zakoupili. Měli jsme smůlu, protože brzy začal vypovídat službu motor a stroj nepracoval, jak měl. Putoval proto zpět k výrobci do Dánska, který ho osadil novým typem pohonného agregátu a všechno od té doby funguje jako na drátkách,“ říká vedoucí technických služeb v Sezimově Ústí Karel Homolka a pokračuje:

„Ceníme si zejména možnosti celoročního využití stroje. Zpočátku jsme ho nasazovali hlavně na sečení zeleně a zimní údržbu s osvědčenou taktikou odmetání sněhu s pomocí válcového kartáče. Toto naše rozhodnutí pramení historicky z chodníkového zákona. Kromě jiných výhod přináší úsporu posypových hmot, které navíc nemusíme po zimě uklízet. Když jde do tuhého, uplatníme agregaci s radlicí a sypačem.“

Druhé zastavení při shromažďování praktických zkušeností s provozem strojů Egholm jsme učinili na Moravě ve zhruba čtrnáctitisícovém Zábřehu v Olomouckém kraji. Dnes fungují ve městě dva symbiotické subjekty. Příspěvková organizace Technické služby Zábřeh (dále TS) plní úkoly zřizovatele a věnuje se výhradně veřejně prospěšné činnosti, službám a správě majetku města Zábřeh. Pro ilustraci: na starosti má 50 kilometrů chodníků a 41 hektarů veřejné zeleně. Paralelní EKO servis Zábřeh, s. r. o., ve 100% vlastnictví města má na starosti obchodní aktivity v jeho prospěch, především v oblasti odpadového hospodářství a stavebních činnostech.

„V současné době máme tři Egholmy ustrojené v našich žlutých barvách. První model 2200T jsme zakoupili po zralé úvaze a podrobném vyzkoušení včetně podobné techniky od jiných výrobců už v roce 2008. Egholm 2200T jsme vyhodnotili jako nejlepší řešení pro práci v našich podmínkách a postupně ho vybavili nástavbami pro celoroční údržbu. Právě tuto možnost spolu s univerzálností pokládáme za hlavní výhodu. Neméně důležitým rozhodovacím faktorem byla také příznivá cena servisu a včasnost případného zásahu, který se odehraje nejdéle do druhého dne od nahlášení problému,“ argumentuje ředitel TS Zábřeh Bc. Milan Doubravský a pokračuje:

„V roce 2013 následoval Egholm 2250 a loni přibyl další stejný model. U něj jsme již šli najisto. Rozhodly dobré zkušenosti s předchozími pomocníky. Když to zobecním, zhruba každých pět let si kupujeme nový Egholm. Tyto stroje dokonale zapadly do konceptu celoroční údržby našeho města.“*

(Podrobnosti na www.haiteco.cz a v Komunální technice 6/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down