Do Paříže s koncepty i zavedenou technikou

Expozice Bobcat na mezinárodním veletrhu udržitelných řešení pro stavebnictví Intermat, který se uskuteční 24.–27. dubna 2024 na pařížském výstavišti Severní Villepinte, nabídne také ukázku inovací, které společnost vyvíjí pro stavební průmysl budoucnosti. Návštěvníci uvidí vedle těchto konceptů i stávající stroje, jež poskytují uživatelům moderní řešení a vysokou produktivitu již dnes.

Všechny prezentované výrobky včetně novinek, jako jsou vysokozdvižné vozíky, mobilní generátory a zahradní a komunální technika (obr. 1), budou nově k dispozici v souladu s globální strategií značky v charakteristických barvách Bobcat. Pro budoucí trh odhalí výrobce nový koncept autonomního nakladače RogueX2, který je druhou fází originálního systému RogueX. Mezi další inovace, které se na veletrhu představení, patří zcela nová řada rotačních teleskopických manipulátorů a mobilní vzduchový kompresor s proměnlivým tlakem.

Nové řešení nakladače

Kolový nakladač RogueX2 (obr. 2) byl vyvinutý na základě konceptu RogueX, který Bobcat představil již před rokem na veletrhu Conexpo v Las Vegas. Jedná se o plně elektrický a autonomní stroj, který produkuje nulové emise, je vybavený elektrickým pohonem na lithium-iontové baterie a využívá elektricky ovládanou kinematiku zvedání a naklápění bez jakékoli hydrauliky.

Koncepty strojů RogueX2 a RogueX, které byly specificky navržené a zkonstruované bez kabiny, reagují na problémy s nedostatkem pracovních sil tím, že eliminují potřebu obsluhy. Jsou také příkladem toho, jak mohou být pracovní stroje budoucnosti koncipované a optimalizované pro inovované technologie s možností zcela nového pracovního využití.

Kola místo pásů

V modifikaci RogueX2 je spalovací motor nahrazený elektrickým převodovým ústrojím, které zajišťuje pohon a dostatečný výkon. V tomto stroji je také zcela eliminovaná hydraulika včetně všech konektorů, hadic, potrubí a šroubení, které jsou možnými místy poruch. Absence hydrauliky a kapalin nejen snižuje emise, ale také minimalizuje hlučnost, a tím riziko celkového znečištění životního prostředí.

Původní stroj RogueX byl navržený s pásy. Využívá pokročilou kinematiku pracovní skupiny, která nabízí jedinečné funkce kombinující možnosti vertikální, radiální a variabilní dráhy zdvihu v jednom. RogueX2 má místo pásů kola s cílem optimalizovat dobu provozu baterie. Využívá také motory s axiálním tokem, které poskytují neuvěřitelnou trakční sílu. Stroj tak má vyšší výkon pro náročné aplikace, jako je například modelace terénu, hloubení výkopů nebo pohon energeticky náročného příslušenství.

Koncepce nakladačů RogueX a RogueX2 mají mnoho společných a nových přihlášených patentů. „Ty představují víc než jen nové funkce stroje – znamenají, že boříme zavedená pravidla a definujeme pracovní standardy budoucnosti,“ říká Joel Honeyman, viceprezident společnosti Doosan Bobcat pro globální inovace.

Nová řada manipulátorů

Bobcat na veletrhu Intermat poprvé představí svoji novou řadu rotačních teleskopických manipulátorů (obr. 3). V jejím rámci nabízí hned devět modelů s motory Stage V pro evropský trh (s výškami zvedání od 18 do 39 m) a čtyři stroje Stage IIIA určené k prodeji na Blízkém východě a v Africe (s výškami zvedání v rozsahu od 18 do 26 m).

Jedním z klíčových aspektů této nové řady manipulátorů je patentovaná panoramatická kabina, která nabízí jeden z nejlepších výhledů z techniky tohoto typu.

Mobilní kompresor

Návštěvníci veletrhu poprvé uvidí novou řadu mobilních generátorů. Bobcat zde poprvé představí mobilní vzduchový kompresor PA12.7V (obr. 4) s proměnlivým tlakem, který využívá technologii FlexAir, která umožňuje provoz s tlakem v rozsahu 5,5 až 12,1 baru a nabízí výkonnost od 5,2 do 7 m3/min.

Kompresor tak patří mezi nejvšestrannější v oboru, přičemž ho lze využít v široké škále činností. Díky variabilnímu systému přívodu nasávaného vzduchu je použitelný pro různé aplikace od stavebnictví obecně či napájení ručního pneumatického nářadí až po abrazivní tryskání a zafukování kabelů.*

Foto archiv/Bobcat

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 2/2024)