Digitální Tábor s novým zametacím strojem

Dlouholetým členem Sdružení komunálních služeb (SKS) jsou Technické služby Tábor, s. r. o., (TST). V tomto městě na řece Lužnici, které je po Českých Budějovicích druhým největším v Jihočeském kraji, žije zhruba 34 000 obyvatel; v aglomeraci se Sezimovým Ústím a Planou nad Lužnicí – obě lokality však mají své technické služby – potom asi 45 000 lidí.

„Technické služby Tábor nejsou svými činnostmi, jako je například celoroční údržba komunikací nebo péče o zeleň, nikterak výjimečné v porovnání s podobně zaměřenými subjekty. Staráme se asi o 200 kilometrů komunikací a 40 kilometrů chodníků. Nemáme v gesci odpady. Touto problematikou se zabývá firma Rumpold. Z méně běžných činností zmíním třeba provoz parkovišť nebo psího a kočičího útulku. S ním se v současné době, kdy máme toto zařízení plné koček, pereme statečně. Kapacita útulku je vytížená na sto procent. K tomu máme ve správě i pět hřbitovů,“ uvedl ředitel TST Michal Polanecký a pokračoval:

„Aktuálně se zabýváme projektem nového parkovacího domu s 250 místy. Už jeden máme, a tak jsme načerpali s parkováním bohaté zkušenosti. Potýkáme se s novou legislativou, kdy má být kromě jiného například každé páté místo připravené pro elektromobil. Shrnu-li to, v současné době neustále modernizujeme a digitalizujeme.“

Univerzální zametač

TST si pořídily od společnosti HANES kompaktní samosběrný zametací stroj BUCHER CityCat V20 s kompletní výbavou pro zimní údržbu, což je pravděpodobně první zástupce techniky v této konfiguraci v ČR.

Nová generace kompaktních zametacích strojů v kategorii 2 m3 BUCHER CityCat již nenese název 2020, nýbrž V20. Inovovaná „městská kočka“ existuje ve dvou variantách, a to lehčí VS20 s celkovou hmotností 3,5 tuny a dieselovým motorem Deutz o výkonu 45 kW. Těžší verze s označením V20 (4,8 t) má dieselový agregát VM o výkonu 63 kW. Užitečné zatížení přesahuje dvě tuny. Oba modely jsou k mání také s pohonem 4 x 4 nebo elektrickým s integrovanou palubní rychlonabíjecí stanicí.

Novinky si zachovaly kloubové řízení a robustní konstrukci. Zásadní změnou proti předchůdcům je vyšší jízdní komfort díky nezávislému odpružení přední nápravy a kabiny. Ta je plnohodnotná pro dva členy posádky. Lze tak využít služeb metaře všude tam, kam stroj nedosáhne. Větší je objem zásobníku na smetky i nádrže na vodu. Díky pozměněné koncepci se ze samosběrného zametače může stát mávnutím proutku univerzální nosič nářadí pro celoroční využití. Pracovní agregát se dá totiž snadno a rychle nahradit plnohodnotným příslušenstvím pro zimní údržbu. To se týká i verzí s elektrickým pohonem.

Dopředu je možné agregovat sněhovou radlici nebo odmetací kartáč. Konkrétně u modelu V20 lze zásobník na smetky nahradit sypačem o objemu 1 m3 a nádrží na 450 litrů solanky. Ve volitelné výbavě je vysokotlaký mycí systém či sací hubice na úklid listí a nečistot v obtížně přístupných místech. Užitečnou eventualitou je systém EasyClean pro snadné vypláchnutí zásobníku.

„Výhodou v porovnání s jinými univerzálními nosiči nářadí se šíří kolem 160 až 170 centimetrů je konkrétně u stroje CityCat V20 menší průjezdná šířka 130 centimetrů při shodné kapacitě sypače. Díky tomu se tento nosič vejde na většinu chodníků. S větším objemem zásobníku na posypový materiál má i větší akční rádius. Vidíme v něm velkou budoucnost při celoroční údržbě komunikací,“ podotkl jednatel firmy HANES Filip Hachle a navázal: „Napřesrok by měly být k dispozici dotace na elektromobily, snad až do 40 % kupní ceny. Současná dvojnásobná cena techniky na elektropohon by se tak mohla teoreticky smazat.“

Stejně jako SKS třicetiletá společnost HANES prodala v ČR a SR kromě techniky pro jiné účely, především svoz odpadu, doposud zhruba 350 zametacích strojů se značkou BUCHER: 250 kompaktních samosběrů s výraznou převahou v kategorii 2 m3 a 100 zametacích nástaveb.

Popisky:

1: Při debatě jsme zastihli (zleva) předsedu SKS a současně ředitele Technických služeb Benešov, s. r. o., Bohumila Rataje, Ing. Vlastislava Šandu, vedoucího divize Agroservis Služeb města Pardubic, a. s., hostitele Michala Polaneckého, místopředsedu SKS a ředitele příspěvkové organizace Roudnické městské služby Ing. Martina Chudobu, člena rady SKS a jednatele Technických služeb Turnov, s. r. o., Libora Preislera a jednatele Technických služeb Trutnov, s. r. o., Ing Lumíra Labíka

2 a 3: Díky nové koncepci se ze samosběrného zametače BUCHER CityCat V20 může stát rychle a jednoduše univerzální nosič nářadí s plnohodnotným příslušenstvím pro zimní údržbu.*