Darované stroje usnadní úklid

V prosinci loňského roku vybavila Praha 7 své uklízeče novými ručně vedenými zametacími stroji Kärcher, které budou v této městské části pomáhat s úklidem komunikací, především nových chodníků, na které těžká úklidová technika nemůže, a obsluze tak výrazně ulehčí její každodenní práci.

Cílem projektu jsou nejen čistší komunikace sedmého pražského obvodu, ale také usnadnění mnohdy těžké práce uklízečů, kteří prostřednictvím práce pro radnici Prahy 7 usilují o návrat do běžného života. Často se totiž v tomto případě jedná o lidi v tíživé životní situaci – například s různými zdravotními omezeními či třeba bezdomovce nebo ty, jimž ztráta domova reálně hrozí.

Konkrétně se jedná o pět ručně vedených zametačů Kärcher KM 70/20 C 2SB v souhrnné hodnotě okolo 130 000 korun včetně DPH. V Praze 7 budou sloužit především pro jednoduché čištění venkovních ploch. Uklízečům pomohou především v lokalitách, kde není možné nasadit velkou úklidovou techniku, jako například na nově vybudovaných nebo opravených chodnících či v úzkých a stísněných prostorech, třeba mezi zaparkovanými automobily. Dobře se uplatní také během zimních mrazů, kdy bývá použití větších zametacích strojů kvůli zamrzající vodě ve skrápěcích tryskách problematické.

Ručně vedené zametací stroje KM 70/20 C 2SB pracují na principu smetáčku a lopatky. Vybaveny jsou oboustranným pohonem dvou postranních talířových kartáčů pro rovnoměrný účinek zametání v zatáčkách. Tyto „talíře“ přimetají nečistoty k rovněž oboustranně poháněnému hlavnímu válcovému kartáči dodávanému ve dvou variantách tvrdosti štětin, který potom směřuje smetky do zásobníku. Všechny tři kartáče jsou výškově nastavitelné a lze tady regulovat podle místních podmínek jejich přítlak k povrchu.

„Ruční zametání ulic a chodníků je náročné a vyčerpávající. Vítáme proto jakoukoli pomoc, která našim zaměstnancům a brigádníkům jejich práci usnadní. Chtěl bych poděkovat společnosti Kärcher za štědrý dar,“ uzavřel starosta Prahy 7 Jan Čižinský.*

Foto autor a archiv/Kärcher

(Podrobnosti v Komunální technice 1/2017)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down