Další významný milník v elektrifikaci

Scania uvedla na trh svou první řadu komerčních elektrických nákladních vozidel. Je to milník v rámci cíle udávat směr v přechodu k udržitelnému systému dopravy. Vysoce výkonná plug-in hybridní a plně elektrická nákladní vozidla budou zpočátku zaměřena na nasazení ve městech.

Pro Scanii, která se pyšní úspěchy u dodávek nákladních aut s pohonem na naftu a obnovitelná paliva, představuje tato událost významný krok ve vývoji. Během nadcházejících let bude společnost pokračovat v rozvoji své řady elektrických vozů pro různé účely použití včetně dálkové dopravy a stavebnictví.

Atraktivní volba

„S hrdostí oznamujeme začátek dlouhodobého závazku společnosti Scania k elektrifikaci,“ říká Henrik Henriksson, prezident a generální ředitel firmy a pokračuje: „V nadcházejících letech budeme každý rok uvádět na trh elektrická vozidla pro celou produktovou řadu a za tímto účelem v současné době reorganizujeme naši výrobu. Obzvlášť důležité je, že za pár let rovněž představíme dálková elektrická nákladní vozidla přizpůsobená pro rychlé nabíjení během povinných 45minutových přestávek řidičů.“

Elektrifikace vozového parku těžkých komerčních nákladních vozidel je zásadní z hlediska dosažení cíle z Pařížské dohody, kterým je omezení globálního oteplování na úroveň nepřekračující 1,5 °C. Elektrické vozy budou proto čím dál atraktivnější volbou. Zprvu bude Scania vyvíjet a nasazovat hybridní a plně elektrické nákladní vozy ve spolupráci s progresivně smýšlejícími zákazníky.

Elektro nebo plug-in

Plně elektrické nákladní vozidlo Scania – nabízené s kabinami řady L a P – je vybaveno sadou akumulátorů s kapacitou 165 – 300 kWh pro elektromotor o výkonu 230 kW, což odpovídá výkonu přibližně 310 k. Zákazníci si mohou vybrat buď pět, nebo devět akumulátorů, přičemž druhá varianta bude poskytovat dojezd až 250 km na jedno nabití.

Plug-in hybridní nákladní vozidlo Scania, které je rovněž dostupné s kabinami řady L a P, nabízí možnost dálkové dopravy v režimu spalovacího motoru. V případě potřeby lze využít dojezd až 60 km v elektrickém režimu. Díky této kombinaci s obnovitelnými palivy mohou provozovatelé výrazně snížit svůj dopad na životní prostředí.

Obě technologie vycházejí z modulárního systému Scania zahrnujícího odolné a spolehlivé komponenty vyzkoušené a osvědčené v rámci celého portfolia nákladních vozidel firmy.

(Podrobnosti v Komunální technice 1/2021)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down