Čistírna odpadních vod zahřeje 112 000 domácností

Ve Vídni zahájili stavbu jednoho z největších tepelných čerpadel v Evropě. Zařízení u odtoku z čistírny odpadních vod má již v polovině příštího roku začít dodávat dálkové teplo až pro 56 000 domácností. Po dokončení v roce 2027 naroste kapacita na 112 000 domácností.

Veškerou energii získá rakouská metropole z klimaticky neutrálních zdrojů, konkrétně z odpadního tepla vypouštěné vody a nedaleké hydroelektrárny.

„Stavbou velkokapacitního tepelného čerpadla děláme velký krok pro splnění klimatických cílů města. Díky novému zařízení ušetříme v budoucnu až 300 000 tun oxidu uhličitého ročně. V plném stavebním rozsahu bude energetický podnik Wien Energie dálkově zásobovat až 112 000 domácností klimaneutrálním dálkovým teplem,“ pronesl při zahájení stavby městský radní pro hospodářství Peter Hanke.

Jak sdělil budoucí provozovatel, energii pro výrobu tepla zařízení získá z regionálních zdrojů. Spotřebu ze dvou třetin pokryje teplo vyčištěné odpadní vody z ČOV, zbylou jednu třetinu dodá blízká dunajská vodní elektrárna Freudenau.

„U čistírny odpadních vod názorně ukazujeme, že na ochraně klimatu pracujeme ve všech ohledech. Už dnes je toto zařízení díky využití odpadních plynů, vodní energie a fotovoltaiky ekologickou elektrárnou,“ doplnil městský radní pro klima Jürgen Czernohorszky a pokračoval: „Zrekonstruovaná a modernizovaná čistírna odpadních vod totiž od roku 2020 vyrobí víc energie, než sama spotřebuje. Díky spolupráci se společností Wien Energie a velkokapacitnímu tepelnému čerpadlu můžeme nyní smysluplně využít i stávající zbytkovou energii.“

Vodu vypouštěnou z ČOV přečerpají čerpadla do teplených výměníků, které odeberou asi šest stupňů Celsia teploty. Pomocí moderních technologií zařízení zakumuluje teplo na 90 °C a energii zužitkuje v soustavě dálkového vytápění. Proud nutný pro provoz doputuje do objektu díky nově zřízené kilometrové přípojce k hydroelektrárně.

Přechod na ekologické zdroje pro dálkové vytápění je pro rakouskou metropoli jedním z významných předpokladů pro naplnění aktualizované strategie, která definuje cíl klimatické neutrality napříč celým městem do roku 2040. Vídeňský „klimaplán“ stanovuje nárůst významu dálkového tepla. Do uvedeného roku má pokrývat 56 % spotřeby.

Nový zdroj tepla, do něhož město podle ředitele podniku Wien Energie Karla Grubera investuje kolem 70 milionů eur, navýší po dokončení podíl ekologického dálkového vytápění až o 14 %. Celkový výkon zařízení po spuštění plného provozu v roce 2027 má dosáhnout 110 megawattů.*

Popisky k obrázkům:

1: Vizualizace budovy. Zdroj: © smartvoll – Mathias Bank

2: Zahájení stavby tepelných čerpadel. Radní Hanke, ředitel Gruber, radní Czernohorszky (zleva). Foto © Wien Energie-Martin Steiger