Česká metropole s tuctem nových posil

Koncem července předala firma Unikont Group s. r. o., výhradní importér strojů značek HAKO a Multicar do ČR a SR novou techniku akciové společnosti Pražské služby a. s. (PSAS). Při údržbě hlavního města budou pomáhat další univerzální nosiče a kompaktní hydrostatické zametače.

V PSAS letos obměňují šest Multicar a stejný počet techniky HAKO Citymaster. Stroje od tohoto německého výrobce zde používají dlouhodobě. Kromě vysoké univerzálnosti si na nich cení také mimořádnou provozní spolehlivost. O podrobnosti jsme požádali Mgr. Zdeňka Záluského zodpovědného za technicko-výrobní odbor PSAS.

o Můžete dnešní dodávku techniky konkretizovat? K čemu ji budete využívat?

V rámci letošního investičního roku 2020 si pořídila naše společnost celkem dvanáct mechanismů od společnosti Unikont Group. Ve všech případech se jednalo o obnovu vozového parku z důvodu jeho postupného stárnutí. Konkrétně se jedná o šestici vozidel Multicar MC 31C s pohonem 4 x 4 pro celoroční nasazení. Dvě z nich ve verzi sklápěč mají krátký rozvor a budeme je využívat zejména na splachy chodníků v letním období a dále při zimní údržbě. Čtyři s dlouhým rozvorem jsme si pořídili jako hákové nosiče kontejnerů. Dva mechanismy zařadíme do údržby zeleně, zbylé dva potom na obsluhu kanálových vpustí. Samozřejmě s nimi počítáme také pro zimní údržbu. Čtyři univerzální chodníkové zametače Hako 1600 budeme nasazovat kromě klasického úklidu do boje se sněhovou nadílkou, dva stroje Hako 1650 jsou určeny ke stejným účelům. K tomu jsou navíc osazeny nástavcem na mytí chodníků, který využijeme zejména v centru metropole.

o Proč jste se rozhodli právě pro univerzální nosiče nástaveb Multicar?

Vozidla značky Multicar jsou v našem vozovém parku naprosto klíčová a strategická. Troufnu si říct, že v dnešní době neexistuje na trhu alternativa. Mezi jejich hlavní přednosti patří zejména nosnost, pohon 4 x 4 a hydraulický systém, který umožňuje například při zimní údržbě ovládat sněhovou radlici i sypací nástavbu současně. Důležitá je samozřejmě také univerzálnost těchto strojů. Mezi výměnná příslušenství, která pravidelně využíváme, patří například splachovací nástavba, pracovní nástavec na čištění kanálových vpustí, čelní pluh nebo válcový odmetací kartáč. Z dalšího příslušenství mohu zmínit rameno na zálivku záhonů, agregát na likvidaci plevelných rostlin pomocí horké vody a mnoho dalších doplňků.

o Čeho si nejvíc ceníte na univerzálních strojích Hako?

K hlavním výhodám kompaktních zametačů Hako patří jejich relativně nízká hmotnost, což je velmi důležitý faktor při údržbě chodníků. Další výhodou je jejich úzký průjezdní profil, který ocení obsluha zejména při údržbě chodníků, ale i dalších pro velkou techniku nepřístupných míst.

o Co byste vyzvedl ohledně spolupráce s dodavatelem uvedené techniky?

Společnost Unikont Group je naším dlouholetým partnerem a pravidelným dodavatelem komunální techniky. S jejím přístupem jsme maximálně spokojeni. Podstatné je zmínit také rychlost a kvalitu v poskytování servisních úkonů, které jsou také na vysoké úrovni.

o Od loňského roku má Unikont Group v portfoliu také prodej a servis strojů Glutton. Hodláte rozšířit už tak početnou flotilu techniky této značky?

Tuto zprávu jsme samozřejmě zaznamenali a uvítali. Těchto belgických komunálních vysavačů na elektrický, tedy ekologický pohon, dnes pracuje v barvách naší společnosti 35 kusů a s jejich službami jsme maximálně spokojeni. Troufnu si říct, že i obyvatelé naší metropole. Z těchto důvodů hodláme v tomto trendu při úklidu především centrálních částí Prahy pokračovat i nadále a brzy flotilu Gluttonů rozšířit.

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2020)*