Čerstvá míza do sadu na Svaté Hoře

V listopadu zaměstnanci Městského úřadu Příbram a firem Drupol, 1. SčV, Tesco a Doosan Bobcat obnovili část svatohorského sadu. Díky dotaci od Nadačního fondu Škoda Auto a Tipsport zde vysadili 140 nových ovocných stromů.

Navzdory nepříznivému počasí se dobrovolnické akce zúčastnilo 150 zástupců městského úřadu, uvedených firem a dobrovolníků.

Dobrovolníci a stroje

Svatohorské sady byly založené před více než 100 lety. Významným způsobem se podílejí na obrazu Svaté Hory, starodávného poutního místa u Příbrami. Areál představuje klidný protipól rušnému životu ve městě a je veřejností vyhledávaný. Myšlenka na obnovu ovocného sadu vznikla na základě jeho jedinečnosti a snahy o řešení neutěšeného stavu. V roce 2022 byl díky grantu společnosti Billa obnovený svatohorský sad u Sportovního areálu pod Svatou Horou.

Listopadová dobrovolnická akce byla pokračováním záměru spolku Svatohorské sady Příbram o obnovu celého areálu na Svaté Hoře. Sto stromů daroval Nadační fond Škoda Auto, čtyřicet listnáčů společnost Tipsport. Akce by neměla hladký průběh bez spolupráce s firmou Doosan Bobcat s pomocí její techniky vyráběné v sousední Dobříši.

Slovo mají patrioti

Pro příbramský městský úřad se jedná o první dobročinnou aktivitu, do které se zapojil. „Jsem hrdý na naše zaměstnance, že se v tak hojném počtu zapojili do obnovy svatohorského sadu. Poděkování samozřejmě patří všem, kteří se na akci podíleli. Tato iniciativa jasně dokládá, že společně můžeme dosáhnout významných změn,“ uvedl starosta Příbrami Jan Konvalinka.

Za dalšího účastníka, společnost Drupol, se vyjádřila marketingová koordinátorka Veronika Průchová: „K příbramskému podnikatelskému prostředí patříme již desítky let. Jsme rádi, že jsme se mohli společně s dalšími zúčastnit této prospěšné aktivity, kdy byla obnovená část opravdu významné lokality ve městě.“

„Podpora komunitních aktivit je pro nás stěžejní součást firemní kultury a strategie udržitelnosti. Naši dobrovolníci, kteří měli k dispozici nakladače Bobcat, odvedli velký kus práce zejména při hloubení děr, drcení větví a frézování pařezů. Jsme rádi, že pomáháme obnovit sady právě v Příbrami, odkud pochází mnoho našich zaměstnanců,“ poznamenal Jaroslav Fišer, produktový ředitel Doosan Bobcat a dlouholetý občan tohoto středočeského města.

(foto archiv)

Příspěvek vyšel v Komunální technice 12/2023