Předvádění techniky v duchu inovací

Bobcat Demo Days 2023 hostily v dobříšském areálu firmy Doosan Bobcat v květnu a červnu zákazníky, prodejce a novináře z Evropy, Středního východu a Afriky (oblast EMEA). Přijeli se podívat na kompletní nabídku zavedené techniky i ukázku toho nejnovějšího, co Bobcat nabízí, a to i s možností osobního vyzkoušení.

Základy společnosti Bobcat položili bratři Cyril a Louis Kellerovi, kteří provozovali v 50. letech minulého století v Minnesotě malou dílnu a kovárnu, kde opravovali a vyráběli stroje pro farmáře. Jednoho dne dostali požadavek na malý, lehký a obratný nakladač, který by byl schopný vyčistit patrové haly pro výkrm krůt. Tak vše začalo…

V roce 1957 zkonstruovali sourozenci Kellerovi tříkolový nakladač se dvěma hnanými koly vpředu a jedním menším vzadu (foto). Novinky se záhy chopila společnost Melroe Manufacturing Company. V roce 1962 vstoupil na trh čtyřkolový model M400, který se stal prvním smykem řízeným nakladačem na světě. Později vznikla značka Bobcat (anglicky rys červený), což je hbitá severoamerická kočkovitá šelma, která dokáže změnit trajektorii pohybu ve skoku.

V roce 1986 přišel výrobce s prvním rypadlem, roku 1999 následovaly smykem řízené pásové nakladače, o rok později přibyly teleskopické manipulátory. V roce 2007 se stal Bobcat součástí Doosan Group. Sedm let poté dodala firma na trh milióntý nakladač. Roku 2019 se zformovala v Dobříši centrála pro oblast EMEA a sortiment obohatilo první elektrické rypadlo E10e. O rok později přišly další typy nakladačů, následovala hutnicí technika, loni kompaktní traktory, žací stroje s nulovým poloměrem otáčení a další pomocníci pro péči o zeleň. Konečně letos firma představila vysokozdvižné vozíky, kompresory, elektrocentrály a osvětlovací systémy.

(Podrobnosti přineseme v Komunální technice 7/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down