Buďte připraveni, až začne padat listí!

Americký výrobce Billy Goat, jehož zástupcem pro český trh je firma CIME s. r. o., se specializuje na výrobu pestré škály techniky pro komunální a zahradní sféru. Více než 40 let zkušeností s vývojem a výrobou se zúročuje ve strojích, které jsou dnes mezi profesionály známé především kvalitní prací a spolehlivostí.

Mezi unikátní výrobky patří vysavače listí a nečistot, které jsou špičkou ve své kategorii. Vysoký sací výkon, vlastní pojezd, odolnost, jednoduchá manipulace a nenáročná údržba předurčují tyto stroje pro úklid listí, trávy a drobných odpadků, a to nejen ze zpevněných ploch, ale i z trávníků či parků.

Vysavače KV a TKV

Jedná se o nejprodávanější vysavače Billy Goat, obzvlášť model KV601SP. Srdcem těchto strojů je benzinový motor o výkonu 6,5 k. Ten spolu s ocelovými ventilátorem vyvine takovou sací sílu, že stroj sebere všechno listí či trávu, nedopalky či plastové kelímky, tácky, příbory a jiné nečistoty. Jde o kontaktní vysavač, takže vše, co nasaje, přijde do kontaktu s ozubenými lopatkami ventilátoru, které nasávaný materiál dokáží ještě víc nadrtit. Po vysátí se odpad ukládá do koše o objemu 151 l.

Sací hubice má šířku 69 cm a pro zvýšení dosahu stroje k ní lze připojit ještě hadici. V závislosti na terénu lze nastavit pracovní výšku, kdy na zpevněném povrchu bude hubice co nejníž. Na trávníku ji pak raději zvedneme. Průjezdnost terénem zvyšují i 30 cm velká kola. Pro usnadnění manipulace obsluha ocení vlastní pojezd stroje, který je zajištěný mechanickou převodovkou.

To samé nabízí i model TKV601SP, který navíc disponuje vestavěným štěpkovačem větví do průměru 50 mm. Lze tedy nejen efektivně vysávat listí nebo různé nečistoty, ale i drtit větve ze stromů a keřů.

Vysavače MV

Plnokrevnými profesionály jsou stroje MV osazené motorem řady Professional 850. Ten ve spojení s ocelovým ventilátorem se šesti ozubenými lopatkami vytváří úctyhodný sací výkon 4250 m3/h. Hubice o šířce 74 cm disponuje uzavíratelnou čelistí, díky které lze plynule nastavit sací sílu v závislosti na povrchu či materiálu, kterých chceme uklízet.

Systém vyprazdňování koše je zcela jiný než u ostatních strojů. Zde je koš upevněný na ližinách a jeho vyjmutí je otázkou vteřiny. Protože se materiál dopravuje shora, je koš o objemu 151 l vždy naplněný na 100 %. Stroje jsou vybavené třírychlostní převodovkou, s jejíž pomocí dokonale přizpůsobíte pracovní tempo nasávanému materiálu. Snadný průjezd jakýmkoli terénem pak zajistí 36 cm vysoká kola. Doplňkovou výbavou je 305 cm dlouhá sací hadice, která si poradí i s menšími sklenicemi.

Vysavače DL

Tyto stroje jsou proti předchozím na zcela jiné úrovni. Lze je zavěsit na postranici korby či kontejneru, nebo připevnit na samostatný podvozek. Jsou vybavené motory Vanguard a s výkony 13 až 37 k. Na našem trhu se osvědčila zlatá střední cesta, kterou zastupují dva modely identické konstrukce s o výkonu 14 a 18 h. Listí nasává hadice o průměru 25 a délce 300 cm. Prochází přes ocelový ventilátor s noži Piranha™ a ukládá se do nákladního prostoru.

Zmíněné nože jsou obrovskou devízou vysavačů DL. Díky nim se totiž nasávaný materiál doslova rozmulčuje v poměru až 1 : 12. Odvezete tedy víc materiálu, což ušetří místo i počet přejezdů na úložiště odpadu.

Ať už máte ve vaší obci či městě jakoukoli strategii pro úklid spadaného listí či drobných nečistot z chodníků, náměstí, parkovišť či parků, Billy Goat přináší efektivní řešení v podobě vysavačů používaných po celém světě.

Ing. Jan Vrána, produktový specialista, CIME, s. r. o., foto archiv firmy

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down