Brno má nový sběrný dvůr. Větší než všechny ostatní

Během první poloviny tohoto roku vyrostl v brněnských Židenicích na Jedovnické ulici velkokapacitní sběrný dvůr, který se řadí k největším a nejlépe vybaveným v republice. Provoz otevřel začátkem srpna. Kromě občanů sem mohou odpad ukládat také firmy a živnostníci. K dispozici je moderní manipulační technika a proškolená obsluha.

Provozujeme největší sběrný dvůr na Moravě a možná i v České republice. Firmám a živnostníkům z brněnské metropolitní oblasti nabízíme opravdu nadstandardní služby v odpadovém hospodářství,“ zdůrazňuje Pavel Urubek, předseda představenstva SAKO Brno. Zdarma jej mohou využívat všichni obyvatelé Brna, zpoplatněný je pouze stavební odpad.

Podnikatelé ukládají odpad za úplatu, přičemž příznivou cenovou politiku garantuje fakt, že SAKO Brno disponuje vlastními koncovými zařízeními pro nakládání s odpady, jako je ZEVO a třídicí linka. Dostatek místa na ploše přes 6100 m2 kromě jiného umožní i příjezd velkými nákladními vozidly.

Pro 15 000 tun odpadu za rok

„Pro naše město znamená velkokapacitní sběrný dvůr logistickou a ekologickou úlevu. Leží totiž uprostřed mezi zařízením na energetické využívání odpadu a novou automatickou třídicí linkou. Takže odpad, který sem lidé odevzdají k recyklaci či k energetickému využití, se už nebude překládat a znovu někam převážet, ale rovnou se s ním bude dál pracovat. Počítáme s tím, že sběrný dvůr na Jedovnické bude spádový pro všechny podnikatele z širší metropolitní oblasti a pro třetinu obyvatel města. Jeho umístění a vybavení garantuje maximálně ekologické nakládání s odpady, úsporu dopravních nákladů a dává brněnskému odpadovému hospodářství ještě větší smysl,“ říká Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

Sběrný dvůr na Jedovnické ulici je naprojektovaný tak, aby bez problému zvládl ročně zpracovat patnáct tisíc tun odpadu. Místo v něm najde plocha pro bezplatné odevzdávání pneumatik, další brněnský Re-Use point a také střepiště pro skleněný odpad. Areálem prochází fungující vlečka, část odpadu se k recyklaci bude přesouvat po železnici.

35 sběrných dvorů v Brně

Veřejnosti nahrazuje nový sběrný dvůr nedávno uzavřené středisko na Líšeňské ulici. S pohodlnou dojezdovou vzdáleností poslouží nejenom Židenicím, ale například také Vinohradům, Líšni, Maloměřicím, Obřanům, Černovicím či Slatině a samozřejmě všem občanům města Brna. Otevřeno je každý den včetně sobot a nedělí. V pracovní dny od 7 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 17 hodin.

Městská společnost SAKO Brno má s provozem sběrných dvorů bohaté zkušenosti. Na území města provozuje už více než čtvrt století okolo 35 sběrných dvorů. Provoz na Jedovnické se stavěl v nákladu 50,5 milionu Kč, z toho necelých 9 milionů pokryla dotace. Zakázku realizovala společnost Eurovia CS. Podrobnější informace lze získat na: www.sbernydvurbrno.cz.

Další informace o městské společnosti SAKO Brno:

SAKO Brno finišuje se stavbou velkokapacitní dotřiďovací linky, kterou budou řídit stroje | Komunální technika – časopis pro komunální služby (komunalweb.cz)

S pestrou paletou (nejen) odpadových nástaveb | Komunální technika – časopis pro komunální služby (komunalweb.cz)

Zdroj: SAKO Brno

*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down