09.10.2018 | 07:10

V Olomouci vsadili vše na jednu kartu

V Hornomoravském úvalu se okolo řeky Moravy a jejího soutoku s Bystřicí a Mlýnským potokem rozkládá Olomouc. Počtem obyvatel okolo 100 000 se řadí na šestou příčku v České republice. Historické jádro je městskou památkovou rezervací; po pražském druhou nejvýznamnější v České republice.

O to, aby tady měli obyvatelé příjemný život, se starají Technické služby města Olomouce a. s. (TSMO). Podnik s 293 zaměstnanci (227 z nich pracuje v dělnických profesích) se kromě jiného zabývá například svozem odpadu, provozuje jeho překladiště a sběrné dvory, opravuje, udržuje a po celý rok čistí komunikace, pečuje o městské osvětlení či signalizační zařízení a v neposlední řadě se stará o vymezené plochy s městskou zelení. V souvislosti s tématem měsíce jsme se zaměřili podrobně právě na posledně jmenovanou činnost. Ve městě oplývajícím zelení se totiž jedná o práce nadmíru důležité.

„Kromě sečení a mulčování travnatých ploch také zakládáme trávníky, kácíme stromy, prořezáváme, tvarujeme a vysazujeme dřeviny a keře, zaléváme okrasnou zeleň, shrabujeme listí, frézujeme pařezy, štěpkujeme dřevní hmotu, odstraňujeme ruderální porosty a stařinu a upravujeme terén včetně jeho přípravy k další výsadbě zeleně,“ vyjmenovává hlavní činnosti vedoucí provozovny Veřejná zeleň TSMO Ing. Michaela Dostálová.

Z techniky pro intenzivní údržbu zeleně mají TSMO k dispozici žací traktorové sekačky Etesia se sběrem. Extenzivní údržbu, které se věnují nanejvýš dvakrát ročně, mají na starosti tři samojízdné mulčovače s nulovým poloměrem otáčení Kubota, a to modely ZD 26 a ZD 25. Nosič Belos Trans Pro 54 s vyžínacím ramenem AFM 320F se využívá hlavně pro menší plochy a traktor John Deere 6020 s příkopovým cepákovým ramenem Noremat SG 23 se uplatní v okolí cyklostezek. Při dočišťování ploch, sečení svahů a nerovných terénů, vyžínání stařiny a nepřístupných míst přijdou ke slovu křovinořezy Stihl. Zmíněných 1150 hektarů městské zeleně stíhají TSMO v intenzivním režimu posekat podle Ing. Dostálové, hlavně v prvních dvou sečích, tak o prsa. Na jaře tráva obyčejně rychle roste a termín pro odvedení prací je velice krátký. Velmi náročná je zejména druhá seč, navíc, když do ní zaprší a oteplí se, mají se zaměstnanci podniku co ohánět.

Hlavní a nepostradatelnou součástí sortimentu žací techniky ve službách TSMO je celkem jedenáct sekaček Etesia se sběrem. Jedná se o „všehochuť“, chcete-li průřez sortimentem: stroje se záběrem 100 a 124 centimetrů, benzínovým i naftovým pohonem, s vysokovýklopem zásobníku i bez něj. Nejstarší z nich má asi deset let.

„Máme jednoho zaměstnance, který uvede techniku vždy přes zimu do dobré kondice. S běžnou údržbou, jako je třeba výměna olejů nebo nabroušení nožů, si poradíme sami. Pokud již naše síly nestačí, přijedou zaměstnanci z autorizovaného servisu firmy Adacom, která do České republiky žací techniku Etesia dováží. Někdy toho mají v sezóně moc, a tak musíme čekat o něco déle, než bychom si představovali,“ uzavírá Michaela Dostálová.*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2018)