04.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Autobusy nové generace v srdci Evropy

Model Citywide je prvním zástupcem nové generace autobusů Scania, který současně nabízí nejširší paletu pohonů na všechna aktuálně dostupná paliva. Plně elektrickou verzi si mohli vyzkoušet zákazníci v České republice a na Slovensku.

Červnových předváděcích akcí v Chrášťanech a v Senci se zúčastnily desítky zástupců dopravních podniků. Testování elektrické varianty modelu Citywide se odehrávalo v reálném provozu a na pravidelných linkách přímo u zákazníků, kteří si tak snadno ověřili, zda je tato verze pro jejich potřeby vhodná.

Ušité na míru

„Zkušební provoz v konkrétních podmínkách přinesl našim klientům relevantní data. Máme pozitivní zpětnou vazbu také od řidičů klasických autobusů s konvenčním spalovacím motorem,“ říká manažer prodeje autobusů Scania Lukáš Martinů a dodává: „Díky testování si všichni mohli ověřit novinky, které tato generace přináší. Nový je totiž nejen vzhled, ale také to, co se skrývá pod moderní a výrazně prosklenou karoserií.“

Zásadní je snížení provozní hmotnosti o 600 kg u vzorového modelu Citywide LE 12M. Budoucím uživatelům to přinese nižší provozní náklady i vyšší přepravní kapacitu. Snížení emisí CO2 přispívá k menší zátěži na životní prostředí. Nová je také možnost volby konkrétní délky vozidla, která může být volena vždy po deseti centimetrech. Výsledkem je autobus ušitý na míru požadavkům pro konkrétní aplikaci.

Kompletní řešení

Zcela nový je také prostor pro cestující, který se vyznačuje vzdušným dojmem i díky výše umístěnému stropu a velkým oknům. Jsou použité kvalitní materiály a najdeme zde chytrá řešení, jako například uchycení sedadel v bocích pro snadné čištění a použití materiálů v přírodních barvách.

„Nejvíc mě upoutalo přepracované pracoviště řidiče, které dosahuje a mnohdy i převyšuje úroveň v osobních automobilech. Na první pohled jsou zřejmé kvalitní materiály z měkčených plastů, přehledná palubní deska s grafikou ve vysokém rozlišení a výborný výhled. Vylepšená je také ergonomie. Nová jsou tlačítka a multifunkční volant, přibyla odkládací místa. V takovémto prostředí se bude cítit skvěle každý řidič, což se v konečném důsledku přenese i na pasažéry. Spokojeni budou i provozovatelé těchto autobusů,“ podotýká Lukáš Martinů.

Přestože model Citywide nabízí možnost zvolit si pohonnou jednotku na téměř jakýkoliv druh paliv, je to právě elektrická varianta, která může nejvíc přispět ke snížení emisí ve městech a okolí. Klientům v této oblasti nabízí Scania kompletní řešení zahrnující rovněž dobíjecí infrastrukturu.

„Na stole máme již první objednávky. Model Citywide bude od října vozit cestující v Břeclavi. S dalšími zákazníky jsme v kontaktu a připravujeme nabídky pro výběrová řízení,“ uzavírá Lukáš Martinů.*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2021)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down