Pokaždé v lednu navštěvujeme společnost HANES, abychom zjistili, co je nového v nabídce techniky značky ENERGREEN v České republice a na Slovensku. Nejinak tomu bylo letos. Hovoříme s Ing. Hynkem Riegerem, produktovým manažerem firmy HANES pro tyto stroje.
Jaký byl z vašeho pohledu rok 2024?
Byl pro nás jednoznačně přelomový, a to nejen z hlediska prodejních výsledků, ale také ve vztahu k potvrzení trendů a uplatnění nových technologií na trhu. Pokud bychom se bavili v duchu strohých čísel, určitě stojí za zmínku, že jsme loni dodali na trh již stý stroj od společnosti ENERGREEN. Model RoboEVO převzala firma Večeřa – Meliorace, v. o. s. Tuto jubileum jsme oslavili se zákazníkem stylově skleničkou šampaňského, jak je možné vidět na našem Facebookovém profilu. Také tato dodávka potvrdila dlouhodobý trend, tedy že dálkově ovládaný pásový žací stroj a současně nosič nářadí pro obtížné podmínky RoboEVO s výkonem zhruba 40 koní je dlouhodobě neprodávanější z portfolia značky ENERGREEN. Jen loni jsme zákazníkům dodali 25 strojů RoboEVO.
V čem podle vás tento úspěch spočívá?
Osobně mám za to, že RoboEVO (obrázek) poskytuje opravdu vysoký výkon ve vztahu ke své velikosti, a to nejen při mulčování travní hmoty, na což ostatně ukazují i obrázky, ale i při likvidaci náletových dřevin, například údržbě zanedbaných ploch. Dalším důvodem je multifunkční využití, a to i ve velmi obtížných podmínkách. K dispozici je totiž široká škála příslušenství. K tomu je stroj velmi obratný i v maximálních náklonech. To vše je podpořeno ještě tím, že se poměrně snadno přepravuje díky rozměrům a hmotnosti. Podle mého názoru všechny tyto vlastnosti vedou k tomu, že je právě RoboEVO u zákazníků velmi oblíbený.
V nabídce máte i výkonnější stroje. Jak se dařilo v těchto kategoriích?
Také v tomto segmentu jsme byli spokojeni. Aktuálně dokážeme nabídnout rozpětí výkonů od uvedených 40, přes 50, 60, 75 až do 100 koní. Jsme si vědomi, že s nárůstem výkonu nabízené techniky je potřeba, aby zákazník byl již velmi zkušený, dokázal stroj efektivně provozovat a primárně si pro něj zajistil dostatečný objem zakázek pro dostatečné naplnění kapacity. Z toho pohledu je možné odvodit, že například prodeje nevýkonnějšího zástupce, stokoňového modelu RoboPLUS, se budou pohybovat v řádech jednotek kusů za rok.
Úvodem jste zmiňoval nové technologie a jejich uplatnění. Co jste měl přesně na mysli?
Jedná se o kolový nosič nářadí ILF ALPHA (obrázek), který nabízí specifické schopnosti při délce ramene 12 metrů. Tento typ jsme v roce 2024 také dodávali zákazníkům, kteří požadovali efektivní mulčování travní hmoty, a to i při pohybu zpět, likvidaci náletových dřevin do tloušťky 15 centimetrů nebo se zabývali selektivními prostřihy dřevin a úpravou průjezdných profilů v okolí komunikací. Obecně lze konstatovat, že na rozdíl od traktorových nosičů je ILF ALPHA velmi univerzální a celoročně využitelný stroj, což je zvlášť pro soukromé investory hlavní měřítko při kalkulaci návratnosti.
Jak chápat sdělení, že ILF ALPHA je schopný mulčovat při pohybu vpřed i vzad?
Je to dáno speciální konstrukcí mulčovací hlavy, která je otočná o 180°. Protože stroj ILF ALPHA má víc technických zajímavostí, které stojí za pozornost, navrhuji se k tomuto tématu vrátit někdy příště.
Na jaké novinky se mohou zákazníci těšit v letošním roce?
Zatím mohu prozradit, že jedna novinka přibyla do řady kolových nosičů ILF. Výrobce ji představil již loni v listopadu na veletrhu EIMA v italské Boloni. Jedná se stroj podobný modelu ILF ALPHA. Konstrukce je však poněkud jednodušší a rameno má kratší dosah. Jedná se o konkrétní výsledek snahy firmy ENERGREEN nabídnout alternativu ke standardním traktorovým nosičům se sekacím ramenem.
Foto archiv/HANES
(Příspěvek vyšel v Komunální technice 2/2025)*