Ve středočeské obci Radim mají kvarteto pilířů pod jednou střechou

V okrese Kolín, asi 15 kilometrů západně od jeho „metropole“, se nalézá obec Radim. Na katastrální rozloze něco málo přes 505 hektarů a v nadmořské výšce kolem 205 metrů žije zde – v Polabské nížině – zhruba 1200 obyvatel. Obec působí na první pohled poněkud nenápadně, ale zdání klame. Lze ji bez jakéhokoliv přehánění nazvat odpadovou velmocí.

V Radimi mají do detailu promyšlené odpadové hospodářství podpořené dlouholetými zkušenostmi. Pod jeho křídly se nalézají hned čtyři nosné sloupy – sběrný dvůr s třídicími linkami, kompostárna, skládka komunálního odpadu (SKO) a briketovací linka. Nutno zdůraznit, že tato zařízení provozuje obec Radim. K tomu se všechna nalézají pěkně pohromadě poblíž centra, ale současně tak daleko, že svým provozy neobtěžují obyvatele.

Prověřená kvalita

Z drtivé většiny se v Radimi spoléhají na osvědčenou značku Doppstadt, kterou v Česku zastupuje společnost MALCOM CZ z Jindřichova Hradce. Od této německé firmy s šedesátiletou tradicí výroby zařízení pro zpracování odpadů mají hned několik kusů techniky.

V kompostárně pracují dva pomaloběžné drtiče DW-3060. Tento model byl nahrazený strojem Inventhor 9 s patentovaným systémem pohonu rotoru Vario Direct Drive, který umožňuje plynulé změny otáček rotoru v závislosti na zatížení včetně reverzace rotoru. K tomu přistupuje jeden novější, výkonnější a současně úspornější rychloběžný drtič AK-560 (dnes AK-565) a rotační síto SM-518 (dnes SM-518.2). Všechny tyto stroje jsou na kolových podvozcích a mají pohon od dieselových motorů.

V areálu SKO působí již tři roky výkonný pásový pomaloběžný drtič Inventhor 9 (náhrada DW-3060) rovněž s vlastním dieselovým motorem. Díky pásům se lépe pohybuje po náročném terénu tělesa skládky. Pro manipulaci s biomasou je určený nakladač CAT 908 a manipulátor Manitou MLT 735. Pro úplnost – v Radimi provozují také drtičku stavebního materiálu Resta 630 x 500 pro výrobu recyklátů.

Ve vlastní režii

Obec Radim nabízí služby své flotily mobilní techniky Doppstadt i jiným zájemcům. Klienty má nejen z řad subjektů v regionu, ale také například v Pelhřimově, Humpolci nebo Dačicích. Stroje zpracovávají též biomasu z okolí nedaleké dálnice D11. V případě kratší vzdálenosti se štěpka vozí zpět do Radimi, kde se zhodnocuje do kompostu, briket nebo je určená pro využití v partnerských teplárnách, převážně ve Štětí a Příbrami. O štěpku podle Karla Mrázka aktuálně především kvůli nárůstu spalování v kombinaci s jinými materiály zájem klesá. Prioritním úkolem je uspokojit výrobní potřeby briketárny.

Obec Radim zaměstnává zhruba pětatřicet lidí. Z tohoto počtu působí v odpadovém hospodářství včetně administrativy asi pětadvacet osob. V třídičce pracují externisté. „Hlavní výhodou je, že jsme současně majitelem i provozovatelem skládky a zařízení na zpracování odpadů. Díky tomu, že máme všechno pod palcem, se můžeme sami a svobodně rozhodovat. Každá mince však má svůj rub i líc neboli vždy je něco za něco. Nepracujeme osm, ale často i deset hodin denně, máme víc starostí, k tomu musíme investovat nemalé prostředky do techniky,“ zmínil na rozloučenou klady a zápory odpadového hospodářství pro obec Radim její místostarosta Karel Mrázek.*

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 2/2024)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down