20.05.2020 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvyšte bezpečnost své jízdy na maximum

Kvůli komplikacím souvisejících s epidemií COVID-19 bude v nadcházející letní sezóně pravděpodobně více řidičů jezdit během jara na zimních pneumatikách. Je však důležité si uvědomit, že zimní pneumatiky nejsou určeny pro jízdu v teplejším počasí, a nejsou tedy zdaleka tak bezpečné jako pneumatiky letní. Expert radí, jak se zabezpečit proti komplikacím souvisejícím s pozdním sezónním přezouváním ze zimních na letní pneumatiky. Nejdůležitější radou je přezout na letní pneumatiky, co nejdříve to je možné.

„Zimní pneumatiky jsou možné jako dočasné řešení. Jejich dlouhodobé užívání během jarního i letního období by však už mohlo znamenat značné ohrožení bezpečnosti. Obzvlášť v měsících, kdy začínají teploty stoupat vysoko,“ říká Martin Dražík, expert a produktový manažer pro střední Evropu ve společnosti Nokian Tyres.

Řídit vůz na zimních pneumatikách v jarním či letním období s sebou přináší celou řadu rizik. Největším rizikem je znatelně delší brzdná vzdálenost, změny v jízdní stabilitě a ovladatelnosti a také snížená přesnost odezvy na řízení. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí směsi, která zajišťuje jejich správnou funkci při nižších a mrazivých teplotách. V teplejších podmínkách se rychleji opotřebovávají a zvyšuje se rovněž riziko aquaplaningu na mokrých vozovkách.

Někteří řidiči se domnívají, že pokud zvládnou jízdu v přechodném období, nebude problém využívat zimní pneumatiky po celou letní sezónu. Jedná se však o nejčastější omyl hraničící téměř s hazardem.

Více v časopisu Komunální technika 5/2020.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down