17.01.2018 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpracovaný bioodpad bezezbytku využijí

V areálu Ekocentra - kompostárny Národní kulturní památky Vyšehrad v Praze a poté v jednacím sále NKP Vyšehrad proběhl kontrolní den projektu „Legislativní podklady pro větší uplatnění kompostů, zejména vermikompostu, na zemědělskou půdu“, na kterém NKP Vyšehrad úzce spolupracuje s Výzkumným ústavem zemědělské techniky. Setkání bylo zároveň i malou oslavou. Vyšehradská kompostárna zahájila svoji činnost v areálu za Táborskou branou právě před deseti lety.

V jednacím sále uvítala zúčastněné Ing. Drahomíra Kolmanová, vedoucí úseku parků NKP Vyšehrad. „V době před vznikem Ekocentra Vyšehrad bylo možné kompostovat pouze nárazově, jelikož jsme měli neustálé starosti s vhodným prostorem. Otevřené prostory jsou pro tyto účely nevyhovující, protože se bohužel často promění ve skládku a jiné pozemky k dispozici nebyly. Nějaký čas jsme využívali omezený prostor správy hřbitova, který jsme oplotili, v časově omezených obdobích jsme mohli pracovat na plochách stavenišť a pozemků areálu Vyšehradu dočasně vyňatých z veřejného užívání. Biologicky rozložitelný odpad jsme zpracovávali bez použití potřebné mechanizace, což bylo velice náročné. V době, kdy kompostovat nebylo možné, odvážela nákladní auta všechny biologické zbytky do zahradnictví v Praze 2, Praze 4 a Praze 10. Auta působila hluk a vířila prach, produkovala zplodiny – a přitom odvážela drahocennou surovinu pro hnojení a léčení vyšehradských porostů,“ vzpomíná Drahomíra Kolmanová.

Projekt byl zahájen v roce 2007

Obrat nastal až po zahájení spolupráce s Jedličkovým ústavem, který má ve správě vhodný prostor u Táborské brány. Těžce přístupný pozemek byl pro klienty s omezenou pohyblivostí nevhodný, proto jej ústav prakticky nevyužíval. „Jelikož jsme stále hledali způsob, jak zahradní a ochranářskou péči o vyšehradskou zeleň uvést do logického uceleného chodu zahrnujícího péči o zeleň, sečení travnatých ploch a následné zpracování posečené hmoty s jejím dalším využitím, navázali jsme intenzivní spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky, v. v. i. Praha 6 – Ruzyně. Na pozemku dosud spravovaném Jedličkovým ústavem tak mohla vzniknout kompostárna, která nám svou kapacitou vyhovuje a zároveň slouží i VÚZT k realizaci jeho projektů,“ vysvětlila Drahomíra Kolmanová.*

Více v časopisu Komunální technika 1/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down