30.03.2020 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změna času zvyšuje riziko vážných nehod

Za dva týdny po změně času může stoupnout počet smrtelných nehod až o 6 %. Nebezpečné je hned pondělí po víkendu, kdy ke změně došlo – nehodovost může stoupnout až o 17 %. Nebezpečná je především spánková deprivace a únava.

Změna času na letní a koncem října zpět na standardní středoevropský lidem nevyhovuje. Prokázal to loňský průzkum společnosti STEM/MARK, kdy se pro zrušení pravidelného střídání času vyslovilo 70 % respondentů. Lidé často mívají problémy přizpůsobit se změněným podmínkám, avšak dané potíže zpravidla během několika dní pominou.

Změna času může mít vliv i na výkon řidičů. Podle odborníků z americké University of Colorado se jedná především o spánkovou deprivaci. Výkon ospalých šoférů nejednou klesá na úroveň těch jedoucích pod vlivem alkoholu.

„Řidiči mohou mít problém s vnímáním a vyhodnocováním potenciálně nebezpečných situací. Také jejich reakce nemusí být dostatečně rychlé. Skokové zkrácení doby spánku o jednu hodinu narušuje jeho kvalitu, což s sebou následně nese problémy s nedostatečnou mírou pozornosti za volantem,“ vysvětluje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Během dvou týdnů po změně času stoupá výskyt smrtelných dopravních nehod o 6 %. Toto číslo je podložené analýzou více než 730 000 dopravních nehod z let 1996 až 2017. Specialisté z University of British Columbia upozorňují, že nejnebezpečnější bývá hned pondělí po víkendu, kdy se přešlo na letní čas. Počet dopravních nehod se může skokově zvýšit o celou šestinu. „Na silnicích se totiž potkává velké množství nedospalých lidí, kteří nejen že nadprůměrně chybují. Navíc mohou být podráždění, což s sebou nese nižší míru vzájemné tolerance,“ dodává Budský.

Americká univerzitní data potvrzují i české pojišťovny. Například Kooperativa loni zaznamenala výrazný nárůst škod celý týden po změně času. „V pondělí prvního dubna 2019 bylo o asi 11 % více škod. Úterý, středa a čtvrtek po změně času přinesly dokonce více než 20% nárůst škod proti době před změnou času,“ upozorňuje na kritické dny Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Nedostatečný spánek a únava jsou jedněmi z nejvýznamnějších faktorů, které zapříčiňují dopravní nehody. Nejohroženější jsou v tomto ohledu mladí řidiči do 25 let, senioři, lidé pracující na směny a řidiči, kteří denně ujedou stovky kilometrů. Ať už řidiči kamionů nebo obchodní zástupci.

Silná únava zvyšuje riziko nehody a reakce řidiče se dají přirovnat k těm, kteří mají až jedno promile alkoholu v krvi. Jedná se o nesoustředěnost, nervozitu, zkratovité jednání, nebo naopak velmi pomalé reakce, špatný odhad…

„Je vhodné se před jízdou dospat, udělat si dostatečnou časovou rezervu, během cesty pauzy a trasu si dobře naplánovat. Měli bychom mít alternativy v případě nehody nebo kolon. Pomáhá projít se kolem auta nebo se jen protáhnout, dát si kávu, a především hodně pít pramenitou vodu. Také dehydratace totiž negativně ovlivňuje řidičovy schopnosti i agresivitu. Známé rady jako otevřené okénko, nahlas puštěné rádio či konzumace decilitrů kávy fungují jen krátce a jsou vhodné spíše na probrání řidiče před cílem pro bezpečné dojetí,“ uzavírá Roman Budský.*

Zdroj: Platforma VIZE 0

Ilustrační snímek Jan Kroupa

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down