07.06.2013 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žhavá novinka letošního roku: Rapid Orbito

Přední výrobce vysoce kvalitních jednoosých nosičů nářadí a traktorů s hydrostatickými převodovkami a současně největší světový producent jednoosých hydronosičů co do počtu vyrobených kusů ročně, společnost Rapid Technic AG se sídlem ve švýcarském Killwangenu, který se pyšní založením již v roce 1926, uvedl na výstavě Agrama ve švýcarském Bernu novinku pro sezónu 2013 – stroj Rapid Orbito.

Jak uvedli zástupci výrobce při jeho představování, jde o zcela novou dimenzi jednoosého nosiče nářadí s několika patenty a inovativními prvky ovládání.

Nadčasová koncepce

Rapid Orbito v sobě ztělesňuje po stránce bezpečnosti, funkčnosti a ovladatelnosti zcela převratnou a nadčasovou koncepci jednoosých nosičů nářadí s několika technickými inovacemi, které vycházejí z každodenních potřeb uživatelů této kategorie profesionálních strojů v komunální, zahradní a realizační sféře.
Nosič Rapid Orbito se svým mnohostranným potenciálem zaujme profesionální uživatele svým převratným ergonomickým „kokpitem“ s možností využití funkce nastavení polohy změny těžiště stroje pouhým stisknutím tlačítka během pracovní jízdy.

Dvojí systém zatáčení

Řídítka jsou vybavena integrovanými senzory pro oboustrannou možnost bezpečnostní funkce tzv. mrtvého muže. Řídítka jsou stranově a výškově nastavitelná bez použití nářadí a díky koncepci otáčení „ZERO-TURN“ lze nosič nářadí otáčet s nulovým poloměrem.
Premiérou je na nosiči nářadí Rapid Orbito dvojí systém zatáčení:
1. Aktivní systém řízení bez použití páček, kdy je stroj ovládán pouhým dotykem – pohybem do řídítek, čímž dojde k přibrzdění hydromotoru jedné strany nosiče.
2. S použitím ovládacích páček na obou stranách řídítek, kdy se zatáčí stlačením páčky jedné strany za přibržďování jedno hnacího kola.
V obou případech dojde až k protisměru pohybu daného kola, a tím se aktivuje systém ZERO-TURN, kdy se nosič nářadí otočí protisměrným otáčením hnacích kol na místě (nulový poloměr otáčení je známý z velkoplošných sekaček s ovládacími pákami – „rajčáky“).

Hydraulika a motor

Standardně je nový nosič Rapid Orbito vybaven externí hydraulikou s rychloupínacími spojkami pro doplňující funkce ovládání nářadí, jako jsou rotační brány, půdní obracecí fréza, sněhová fréza, zametací kartáč a další. Řada ergonomických prvků je patentem chráněna.
Nosič nářadí je osazen dvouválcovým benzínovým motorem Briggs & Stratton o výkonu 21 koní, do budoucnosti se uvažuje o výkonech 23, 25 až 30 koní. Standardně je motor vybaven elektrostartérem včetně možnosti reverzního startu se svahovou dostupností 100 % (45°), plynulou změnou rychlosti vpřed 0-8km/h a 0-4km/h vzad.

Lehce s těžkým nářadím

Otáčky vývodové hřídele lze měnit v závislosti na typu pracovního nářadí a podmínkách provozu – 700 / 1000 ot/min. Řídítka jsou výškově nastavitelná v 11 pozicích, stranově ve třech pozicích +/- 22° bez použití nářadí. Portálová osa těžiště, se kterou lze pohybovat během jízdy/práce s nářadím, je lineárně stavitelná elektrohydraulicky v rozsahu 150 mm. Díky tomu lze docílit maximální trakci, bezpečnost, ovladatelnost a snadnou výměnu nářadí.
V každé situaci a za každých okolností je nosič perfektně vyvážený i velmi těžkým nářadím, které je určeno do těch nejextrémnějších podmínek nasazení (například sněhová fréza ZAUGG o záběru 100 cm, půdní obracecí fréza 100-125cm, rotační brány 125cm a mulčovače s pracovními záběry až 145cm). Externí hydraulika o pracovním tlaku 150 bar je rozvedena do dvou dvojčinných pozic.

Švýcarsko garantuje kvalitu

Stroje Rapid jsou vyvíjeny a vyráběny ve Švýcarsku. Od vývoje, konstrukce, přes výrobu, montáž a zajištění kvality až k poskytování zákaznických služeb a k dodávkám náhradních dílů se každý den výrobce stará o prosazení typicky švýcarských cílů vysoké kvality.
Podnik Rapid Technic AG vyrábí stroje od roku 1992 v souladu se systémem řízení kvality, ověřeným institucí SQS. Všechny normy procházejí průběžným ověřováním a dalším rozvojem. Společnost Rapid Technic AG v zájmu splnění vysokých nároků na kvalitu výroby a servisu pořádá pravidelná školení nejen svých pracovníků, ale i zástupců z řad prodejců.
Rapid Technic AG průběžně posiluje svoje dlouholeté zkušenosti v třískovém obrábění, v technice třecího svařování s promísením (FSW = Friction Stir Welding), v montáži, a dále je rozvíjí do úrovně strategické podnikatelské činnosti.

Široká škála uplatnění

Na základě své spolehlivosti a flexibility jsou nosiče nářadí Rapid vysoce ceněné po celém světě. Díky velkému počtu různých nesených nářadí se mohou tyto stroje účinně nasazovat v zahradnictví, zemědělství, při ošetřování zelených ploch a areálů včetně celoročního komunálního využití ve prospěch měst a obcí. Věřme, že již brzy s nimi budou moci pracovat i uživatelé z České republiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down