ZEVO Tammervoima: Odpad cennou komoditou

Do programu expedice členů Sdružení komunálních služeb do Finska vhodně zapadla návštěva zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO), které tuto komoditu spaluje a současně z ní těží přidanou energetickou hodnotu.

Objekt leží asi 12 kilometrů od centra Tampere. Ujal se nás Mika Pekkinen, generální ředitel provozovatelské společnosti Tammervoima Oy.

Úvodem zaznělo, že zařízení s koncepcí Waste-to-Energy (WtE), tedy s využitím odpadů pro výrobu energie, je na světě víc než 2500. V Evropě jich působí asi 520 (údaje z r. 2020) a ročně se tady zhodnotí kolem 100 milionů tun odpadu. Nejvíc ZEVO (126) je ve Francii (14,4 mil. t). Následuje Německo (96), kterému patří se 26,8 mil. zpracovanými tunami odpadu první místo v Evropě.

Finsko vyprodukuje za rok celkem 130 mil. t odpadu (se 77 % vede těžba a stavebnictví, 14 % zaujímá průmysl). Roční obrat odvětví dosahuje tří miliard eur. Zhruba 3,3 mil. t (3 %) tvoří komunální odpad (SKO) s ročním obratem 600 milionů eur. Každý Fin po sobě zanechává stopu v podobě 600 kg SKO ročně.

Země tisíců jezer patří spolu s Německem a severoevropskými zeměmi k lídrům v sofistikovaném nakládání s odpady. Do energie tady přemění 56 % SKO, 43 % se recykluje a kompostuje. Pouhé jedno procento končí na skládce (r. 2019). V zemi působí 10 ZEVO (jedno další je ve výstavbě), v nichž se energeticky využije až 1,9 mil. tun SKO ročně. Kolem 10 % tepla (3 TWh) a 1 % elektrické energie (0,9 TWh) ve Finsku pochází právě z této komodity.

Cesta správným směrem

„Výstavba byla zahájená v roce 2013 a za dva roky a deset dnů jsme zahájili provoz. Celková investice činila 111 milionů eur. Plocha areálu je 3,2 hektaru, z toho je necelý jeden hektar zastřešený. Pracuje zde 19 zaměstnanců. Budova s kotlem má výšku 46 metrů. Bunkr na odpad je vysoký 32 metrů, devět metrů je zapuštěných pod zemí. S šestidenní skladovací kapacitou má objem 9500 m3. Ročně se zde vystřídá 20 000 souprav se 170 000 tunami komunálního odpadu od asi půl milionu obyvatel Tampere a okolí, což je asi desetina této komodity ve Finsku. Ročně z něj vyrobíme 420 GWh tepelné a 50 GWh elektrické energie,“ vysvětlil Mika Pekkinen a navázal:

„Zabýváme se také sběrem, přepravou, vážením, skladováním, tříděním a úpravou odpadů. Poblíž hlavní budovy je uzavřená skládka se solárními panely. Bioodpad zpracováváme odděleně. Dřív v kompostárně, teď v bioplynové stanici. Likvidujeme také odpad ze zdravotnictví. Roční produkce popílku činí 29 000 tun. Recyklací z něj získáme 2500 tun kovů. Zbytek se uplatní ve stavebnictví a při budování silnic. Spaliny čistíme polosuchým systémem. Emise jsou neustále hluboko pod limity. Brzy budeme využívat syntetický metan vyrobený z uhlíku v dopravě. Tímto krokem významně snížíme uhlíkovou stopu.“

Výroba energie z obnovitelných zdrojů, jejíž potenciál je ukrytý v asi 50 % SKO, vzrostla v poslední době v regionu o víc než 20 % za současného snižování spotřeby plynu. Emise CO2 přitom klesly o 10 %. Současná produkce ZEVO Tammervoima je ekvivalentem asi 20 % celkové spotřeby paliv na výrobu energie v Tampere a okolí. Odpad se zhodnocuje za nákladovou cenu. Výsledkem je laciné teplo a elektřina pro distributora i obyvatele, k nimž se vrací energie z jejich odpadů. Roční úspora činí díky konceptu WtE 20 milionů eur, přitom poplatky za odpad v regionu jsou nejnižší ve Finsku.*

Jan Kroupa, Tampere, Finsko

Foto autor

Popisky k obrázkům:

1: ZEVO Tammervoima každoročně zhodnotí 170 000 tun SKO, zhruba desetinu objemu této komodity ve Finsku

2: V areálu se upravují různé druhy odpadů. Nachází se tady uzavřená skládka se solárními panely – v pozadí

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down