27.02.2018 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelený kabátec pro příjemnější život

V každém městě či obci, na veřejných prostranstvích, v parcích, sadech, hřbitovech, dalších areálech nebo u jednotlivých domů zaujme na první pohled kromě staveb i jejich okolí. Celkový dojem potom výrazně umocní či pokazí úprava těchto ploch, především kvalita trávníku.

Co je trávník?

Jednoduše řečeno se jedná o společenství rostlin (trav), které vznikne buď přirozeným výběrem na daném stanovišti, nebo je cíleně založeno, což je náš případ. Je-li trávník zakládán za určitým účelem, tak potřebuje systematickou odbornou péči. Pokud ji nemá, začnou se v něm postupně objevovat méně kvalitní travní druhy a plané trávy z náletů, čímž kvalita drnu podstatně trpí.

Trávník se skládá z jednotlivých travních druhů (např. kostřava červená, lipnice luční, jílek vytrvalý aj.), přičemž jejich zastoupení ve směsi určuje výsledný charakter drnu.

Při zakládání travního porostu se musíme správně rozhodnout, jaký typ nám bude vyhovovat, a podle toho zvolit i odpovídající směs. S jejím výběrem pak souvisí i některá úskalí, protože trávník by měl splňovat několik funkcí, z nichž k hlavním patří estetická a praktická.

Při volbě správné travní směsi proto musíme brát v úvahu nejen expozici stanoviště – velkou roli hraje, zda na něm převládá stín nebo naopak je-li plocha orientována na jihovýchodní stranu, ale i svažitost pozemku či půdní podmínky včetně jejího složení. Na prvním místě je ale potřeba dobře zvážit, k jakému účelu bude trávník určen.

I při odborném ošetřování může dojít z mnoha důvodů k poškození porostu. Pak je nutno poškozená místa „opravit“. Tam, kde k problémům došlo, rozhrabeme drn hráběmi nebo vertikutátorem, povrch vyrovnáme trávníkovým substrátem a porost přisejeme buď tou původní, nebo travní směsí pro dosev.

Po zasetí trávník uválíme a dostatečně zaléváme. Je-li porost poškozen silně, přistoupíme raději k celkové rekonstrukci plochy a drn založíme znovu.*

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2018)

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down