26.03.2020 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do nové sezóny se čtveřicí zelených trumfů

Společnost Laski, s. r. o., ušla od svého založení v roce 1992 pořádný kus cesty. Od skromných začátků se vypracovala v prosperující podnik s akcentem na pravidelné investice a inovace. Kvalitu výrobků podtrhuje i fakt, že většina směřuje do zahraničí, především na západoevropské trhy.

Firma Laski se zpočátku věnovala prodeji zemědělských strojů. Brzy se stala distributorem motorů Kohler. Prvním vlastním výrobkem byl úklidový stroj B 150, na který navázala pařezová fréza F 450, kterou Laski vyrábí – samozřejmě v inovované podobě – dodnes. Kromě fréz je možné zmínit například štěpkovače, komunální vysavače nebo drážkovače nebo zastoupení pro motory Kohler a Lombardini pro český trh. Aktuálně má Laski 75 zaměstnanců na plný úvazek a neustále rozšiřuje výrobní plochy. Brány podniku opouští zhruba 1500 profesionálních komunálních strojů ročně. Kolem 90 % obratu generuje export.

Kvarteto novinek

„Na českém trhu se dobře prodávají především štěpkovače a frézy na pařezy. Vývoz směřuje zejména do evropských zemí, hlavně Anglie, Polska, Francie, Německa, Ruska a na Slovensko. Naše technika je úspěšná i v Severní Americe a Austrálii, kde máme nově distributora. Vrátím-li se do Evropy, tak například v Rusku mají zájem o celý sortiment. Těší mě, že se tam po vývozním embargu prodeje zvedají a dostávají se na původní čísla. Ve Francii poněkud stagnoval prodej našich štěpkovačů, ale teď už tam dodáváme ucelený průřez celým portfoliem. V Anglii je vzhledem ke značnému počtu domácích výrobců podobného sortimentu, jako máme my, poměrně tvrdé tržní prostředí, kde je těžké se prosadit. S úspěchem tam ale vyvážíme pařezové frézy,“ pohovořil o odbytištích ředitel firmy Laski Ing. Zdeněk Zapletal a navázal:

„Abychom byli zákazníkům neustále na očích, pravidelně a dlouhodobě se účastníme různých předváděcích akcí a veletrhů. Z těch zahraničních mohu jmenovat například Demopark a GaLaBau v Německu. Prezentujeme se také ve Francii a Chorvatsku. Z tuzemských výstav preferujeme Techagro v Brně. Abychom neukazovali pořád to samé, pokaždé připravujeme pro návštěvníky překvapení. V poslední době nás stále nová legislativní omezení dost limitovala třeba při plánování nákupu spalovacích motorů. Kvůli tomu jsme přešli na ekologičtější agregáty splňující požadavky přísnější normy Stage 5. Aktuálně jsme vsadili na ekologicky šetrné stroje při zachování výborných výkonnostních parametrů. Připravili jsme čtyři žhavé novinky, které nemají na trhu konkurenci. Jsou vesměs na bezemisní elektropohon, a to bez jediné kapky hydraulického oleje.“

1:

První čistě elektrický (tedy včetně pojezdu), kompaktní, obratný, menší, ale dostatečně výkonný, jednoduchý a snadno ovladatelný štěpkovač LS 95 A pohání efektivní bezúdržbový BLDC motor s účinností až 94 %. Poradí si s dřevní hmotou až do průměru 80 milimetrů. Bez problému projede dveřmi „osmdesátkami“ a za hodinu zpracuje asi tři „kubíky“ materiálu.

2:

Druhým plně elektrickým štěpkovačem od Laski je model LS 160 A agregovaný na brzděném podvozku. K pohonu opět slouží BLDC motor. Řídící jednotka s pomocí CAN BUS sběrnice sleduje a plynule nastavuje všechny výkonové komponenty v reálném čase. To zaručuje efektivní využití energie.

3:

Raritou na trhu je dálkově ovládaná pařezová fréza F 500 HR se spalovacím motorem založená na integraci elektronického autonomního řízení. Automatická koordinace rychlosti otáčení kotouče a pohybu ramena zaručuje plynulou práci. Operátor na ni pouze dohlíží a dálkové ovládání mu umožňuje volný pohyb v bezpečné vzdálenosti. Fréza F 500 HR je opatřena radlicí, která umožňuje zahrnout prohlubeň po pařezu.

4:

V sortimentu Laski nejdeme další, čtvrtý zelený trumf v podobě první čistě elektrické pařezové frézy F 460 A. K jejímu pohonu slouží moderní a efektivní BLDC motor napájený robustním LiFePo4 akumulátorem s kapacitou 100 Ah a bezpečným napětím 48 V. Ke komfortu obsluhy přispívá elektrický pojezd, výkyvné frézovací rameno a inteligentní řízení frézovacího kotouče s automatickým úsporným režimem.

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2020)

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down