30.10.2020 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelená teorie v symbióze s praxí

Další dávku trávníkářských znalostí připravil v září spolek IOG ČR ve spolupráci s Komisí pro stadiony a hrací plochy FAČR, Krajským fotbalovým svazem Královéhradeckého kraje a Technickými službami Hradec Králové. Vzhledem k pandemii se akce odehrála venku v areálu TJ Slavia.

Na semináři věnovaném sečení a údržbě trávníků fotbalových hřišť čekal na frekventanty, vesměs profesionální i amatérské groundsmany, vydatný a dobře stravitelný koktejl teorie a praxe. Kromě nezbytné odbornosti se dostalo i na odlehčení, o něž se postaral s humorem, ironií a nadhledem fotbalový trenér a glosátor, hradecký patriot Ladislav Škorpil (foto). Všechny firmy, které prezentovaly stroje pro údržbu sportovišť, nabízejí také techniku komunální. Proto jsme nechyběli ani my.

Trávníkářská všehochuť

Hostitelský objekt TJ Slavia Hradec Králové v Orlické kotlině byl dokončený na jaře 2014. Tvoří ho komplex tří fotbalových a jednoho házenkářského hřiště, sedm antukových kurtů pro volejbal a nohejbal a dva na beachvolejbal. Nechybí šatnové zázemí, restaurace a dvě parkoviště.

Účastníky semináře přivítal šéf areálu a současně předseda spolku IOG ČR Michal Koťan. Podělil se o své praktické trávníkářské rady shrnuté do desatera správného sečení hřišť. Vybíráme základní body: s ohledem na houbové choroby ráno stahovat rosu, nesekat před devátou hodinou, porost nekrátit o více než jednu třetinu, po týdnu měnit směr sečení, při otáčení s rotační sekačkou zvedat žací ústrojí, sekat vždy s dobře nabroušenými vřeteny a noži a stroj po práci pořádně vyčistit.

O fyziologii trav v souvislosti s kosením poutavě pojednala známá odbornice Ing. Lea Duží. O přírodních přípravcích pro zlepšení kondice trávníků informoval Ing. Kamil Pečenka ze společnosti AGRO CS, a. s. Značnému zájmu se těšila debata s groundsmany z Androva stadionu v Olomouci Dušanem Romanovským a Ing. Patrikem Kováčem ze stadionu Antona Malatinského v Trnavě. Oba se ochotně podělili o své zkušenosti nejenom se sečením hracích ploch, ale odpověděli na četné dotazy týkající se dalších postupů při ošetřování fotbalových hřišť.*

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down