Zelená teorie předala štafetu praxi

Pestrou, vydatnou i snadno stravitelnou směsici teorie a praxe namíchali pořadatelé z IOG ČR již poněkolikáté pro správce travnatých fotbalových ploch z celé republiky. Další základní kurz údržby fotbalových hřišť hostil v pátek 23. března areál FC Vysočina Jihlava.

Program byl zaměřený na ošetřování trávníků, údržbu a regeneraci zelených ploch na kopanou. Dopoledne se odehrály odborné přednášky, odpolední program byl věnovaný praktickým ukázkám mechanizace a závlah.

Trávníky od A do Z

Účastníky přivítal předseda IOG ČR Michal Koťan. S hlavními druhy trav a jejich vlastnostmi seznámil Zdeněk Kadrnožka z firmy Adam – zahradnická a. s. a Ing. Lea Duží ze společnosti Zelený pažit, s. r. o., informovala o výživě a hnojení trávníků. O chorobách a škůdcích pohovořil Karel Fučík z firmy Park s. r. o. Pravidelné údržbě a regeneraci hřišť po jednotlivých měsících roku věnoval svůj příspěvek Michal Koťan.

Do bloku odborných přednášek přispěli také zástupci generálního sponzora akce, společnosti Profigrass, s. r. o., jejíž parketou jsou kromě jiného právě travnaté sportovní plochy. O strojním vybavení pro komplexní péči o fotbalová hřiště pojednal jednatel Ing. Tomáš Chytka, o závlahových systémech firmy Toro pro travnaté plochy na kopanou promluvil Ing. Václav Grézl.

Traktory a pracovní vůz

Po obědě mohli účastníci posoudit stroje v praxi. Kompaktní traktor TYM T353 HST má dieselový motor Mitsubishi o výkonu 36 koní a hydrostatickou převodovku (existuje i mechanická verze). Vyznačuje se robustní přední nápravou a posilovačem řízení. Kromě verze s ochranným rámem může být i s kabinou. Stroj vyniká výbornou manévrovatelností a využitelností po celý rok. Ocení ho nejen subjekty působící v komunální sféře, ale s travními pneumatikami je vhodný na údržbu „zelených“ sportovišť.

Další traktor, TYM T503, je vybaven motorem Perkins (49 k). Rovněž je k mání jako hydrostat nebo s mechanickou převodovkou. Ve standardu je klimatizovaná kabina, na přání je možné dodat stroj bez ní. Díky houževnatosti je T503 oblíbený zejména při zimní údržbě a dalších pracích v komunální oblasti, šetrnost vůči povrchům ho předurčuje k péči o fotbalová hřiště a golfové greeny.

Kompaktní pracovní vozidlo Toro Workman GTX v sobě snoubí výkon, odolnost, všestrannost a pohodlí. Je možné si vybrat variantu s jednoválcovým benzínovým motorem (14 k) nebo elektrický 48voltový model s bezúdržbovým motorem. Celková nosnost činí 544 kg, samotné korby potom 363 kg. Workman může táhnout přívěs nebo příslušenství pro údržbu ploch o hmotnosti až 454 kg.

Další z nekonečné série základních kurzů údržby fotbalových hřišť se po všech stránkách vydařil a svému následovníkovi nasadil laťku pořádně vysoko.*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2018)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down