08.11.2012 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelená sluší každé obci

Každý, kdo se stará o pořádek, pěkný vzhled a čistotu obce, ví, jak mohou být práce a služby v ní různorodé. I přes tuto rozmanitost však stačí mít jednoho spolehlivého partnera.

John Deere má v sortimentu techniku, která dokáže se vším pomoci, práci ulehčí a přispěje k tomu, aby se obec svým obyvatelům líbila a žilo se v ní dobře.

Péče o travnaté plochy

Nezbytným prvkem pro pěkný vzhled obce je zeleň. O ní se dá pečovat různými způsoby. Základním minimem je dobrá sekačka. John Deere jich má v nabídce zhruba dvě desítky, od dostupnějších zahradních až po ty profesionální. Před pořízením je potřeba se dobře rozmyslet, co od sekačky kdo chce a na jak velkou plochu ji potřebuje. Podle toho se zvolí záběr a výbava, v případě značky John Deere zahrnující například sečení s podporou proudu vzduchu TurboStar, které vysbírá třeba i spadané listí, dále pohon kol, mulčování, vypínání pohonu nožů s motorem v chodu, sklopné a antivibrační rukojeti, zesílené rámy a další prvky. Možnosti jsou opravdu nepřeberné, stačí si dobře vybrat.

Nejrychlejší sečení

Pro větší plochy nabízí John Deere různé žací stroje, s nimiž můžete sekat pohodlně uvelebeni na sedačce. Nejrychlejšími a nejobratnějšími jsou žací stroje Z-Trak s nulovým poloměrem otáčení. U někoho může vzbuzovat nedůvěru řízení pákami místo volantem, ale právě díky oněm pákám je Z-Trak tak obratný. Řízení pomocí pák se každému rychle dostane do krve, mimo jiné i proto, že je velmi zábavné. Z-Trak mulčuje, tudíž trávu nesbírá a proto je i tak rychlý. Rozmělněná posečená hmota je metána zpět do porostu jako přirozený zdroj živin. V horkých letních dnech také do jisté míry brání průchodu slunečných paprsků, vysoušení trávníku a jeho žloutnutí. Z-Traky mají různé záběry, vybírat můžete také mezi pohonem zážehovým nebo vznětovým motorem.

Čelní žací stroje

Univerzálnějšími jsou čelní žací stroje John Deere. Ty jsou poháněny výhradně vznětovými motory o výkonu od 24 do 36 koní. S nimi lze jak mulčovat, tak při doplnění výbavy o koš sbírat posečenou hmotu, a tu pak díky zdvihání koše vysýpat rovnou na přistavený vůz či do kontejneru. Žací ústrojí je vpředu, takže na ně řidič dobře vidí. Řídí volantem a zadními koly, přičemž záď stroje se i při plném rejdu vejde do stopy, vysekané žacím ústrojím. Zásluhou výkonného odsávání posečené hmoty se dá na podzim společně se sečením sbírat i spadané listí ze stromů. Žací ústrojí můžete nahradit radlicí a v zimě uklízet sníh, nebo rotačním kartáčem, s nímž lze zametat chodníky a komunikace po celý rok. Proto také John Deere k těmto strojům jako výbavu na přání nabízí mimo jiné i kabinu.

Všestranné traktory

Nejvšestrannějšími komunálními stroji stáje John Deere jsou samozřejmě traktory. Letos to je mimochodem na rok přesně sto let, kdy představenstvo Deere & Company rozhodlo (5. března 1912) o tom, že se do jejich vývoje pustí. John Deere má v současnosti nejširší nabídku traktorů na světě, začínající zážehovými motory poháněnými zahradními traktory s výkonem od 13 k a končící kloubovými a pásovými obry s maximálním výkonem přes 600 k. V komunálních službách se samozřejmě uplatní spíše stroje z nižší a střední výkonové třídy, tzn. tak po řadu 5R, případně 6R. Dobrými pomocníky však už mohou být již zmíněné traktory zahradní, protože i ty mají solidní základ v prostorovém rámu s litinovými nápravami, jsou spolehlivé a snesou i profesionální nasazení. A hlavně i k nim již John Deere nabízí radlice či zametací kartáče a další výbavu, která jim prodlouží sezónu na celý rok.
Traktory se zážehovými motory s výkonem od 13 do 26 k ještě můžeme nazývat zahradními. Ovšem traktory se vznětovými motory s výkony od 24 koní, počínaje řadou X700, přes novinku 1026R, cenový trhák John Deere 3036E až po traktory řad „dvacet“ (2020, 3020 a 4020), už jsou plnohodnotnými komunálními stroji, využitelnými po celou sezónu. Mají poháněna všechna kola, hydrauliku, závěsy pro připojení komunálního nářadí i vývodové hřídele. U drtivé většiny modelů jsou tyto prvky součástí základní výbavy, u zbývajících modelů se samozřejmě dají přiobjednat.
Proto mohou tyto komunální traktory od jara sekat, pracovat s různým nářadím, poháněným vývodovým hřídelem, případně hydraulikou, zametat chodníky, s čelním nakladačem z vlastní líhně John Deere pomáhat při různých úpravách parků nebo drobných stavebních pracích, v zimě odklízet či radlicí odhrnovat sníh a zároveň se sypačem v zadním závěsu rozmetat posypové látky. Jde nejen o všestranné stroje, ale i o pohodlné. Jejich plynulá převodovka se ovládá dvojicí pedálů TwinTouch a volitelná útulná kabina zaručí komfort na úrovni za jakéhokoliv počasí (kromě modelu 3036E, k němuž se kabina nedodává).

Levná přeprava kamkoliv

Dnešní přehlídku komunální techniky John Deere uzavřeme nákladními čtyřkolkami a šestikolkami Gator. Ty do skupiny strojů, určených pro práci v obcích, také patří. Díky mrštnosti, malým rozměrům a nízké spotřebě mohou ve městech například převážet pracovníky komunálních služeb i s jejich nářadím, odvážet odpadky apod. Tomuto účelu zcela vyhovují již lehčí verze s pohonem zadní nápravy, v přelidněných centrech větších měst se určitě uplatní Gator TE s nehlučným elektrickým pohonem, prostým jakýchkoli emisí.
Pro obce hor, podhůří a všude tam, kde jsou vyšší nároky na prostupnost terénem, jsou vhodnější Gatory s pohonem a nezávislým zavěšením všech kol, případně šestikolové Gatory TH s tandemovou zadní nápravou. Novinkou letošní sezóny je pak Gator XUV 550, který v provedení S4 uveze kromě nákladu hned čtveřici osob.
Letité malé náklaďáčky, které ještě čmoudí po ulicích řady měst, můžete nahradit profesionálním ProGatorem John Deere 2030, na který lze usadit různé nástavby. Samozřejmě si jej můžete pořídit i s kabinou, stejně jako i ostatní Gatory John Deere.

Světová jednička

Kovář John Deere se nejdříve proslavil svým pluhem. To bylo před 175 lety. Zprvu rodinná firma, pak akciová společnost, nesoucí jeho jméno, svůj sortiment postupně rozšiřovala. Nejdříve o další zemědělské stroje, později i o stavební. Před necelým půlstoletím nabídku obohatila zahradní technika, časem přibyla i golfová, lesnická a komunální. John Deere je v současnosti ve svém oboru jasnou světovou jedničkou a i v oblasti komunální techniky má rozhodně co nabídnout. A nejde jen o spolehlivé stroje s dlouhou životností. K nim patří i dobré servisní zázemí s dodávkami náhradních dílů do 24 hodin.

Popisek:

Čelní žací stroj může mulčovat, ale i sbírat posečenou hmotu. Na podzim třeba i spadané listí

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down