08.04.2020 | 07:04

Zdatný pomocník nejen do sadů a vinic

Do světové špičky výrobců malotraktorů a kompaktních traktorů bezesporu patří italská značka Antonio Carraro. V loňském roce tento výrobce, jehož traktory s výkonem od 23 do 99 koní nalézají uplatnění jak v sadech a vinohradech, tak v komunálních službách, představil nový model kompaktního traktoru s označením TRX 5800.

Novinka, kterou firma Pekass, generální dovozce traktorů Antonio Carraro do České republiky, představila vloni na podzim, patří mezi víceúčelové kloubové reverzibilní traktory. Jde tedy o stroj schopný plnohodnotné jízdy ve směru vpřed i vzad. Model TRX 5800 se tak svými vlastnostmi hodí pro použití v zemědělství, sadařství, ve vinících či ve městech a obcích. Stroj vyráběný ve verzi bez kabiny i s kabinou na přání vybavenou klimatizací zaujme na první pohled stejně jako většina produktů značky Antonio Carraro svým zdařilým designem, ale to rozhodně není jeho jediná kladná vlastnost.

Stabilita a otočné pracoviště

Víceúčelový traktor pohybující se na čtyřech stejně velkých kolech, jehož délka se takřka rovná šířce (krátký rozvor náprav), je velice dobře manévrovatelný s ostrým poloměrem otáčení a bez problémů se pohybuje i ve svažitém terénu. K jeho všestrannosti velice přispívá otočné pracoviště obsluhy, s jehož pomocí lze s přehledem pracovat s agregovaným nářadím vpředu i vzadu. Reverzibilní jízdní poloha nabízí zcela nový přístup k pracovním postupům a umožňuje použití široké škály nástrojů využitelných v technických službách v průběhu celého roku. Možnost otočného řízení a jeho ergonomické uspořádání zjednodušují práci obsluhy a snižují tak její únavu a stres.

Více v časopisu Komunální technika 4/2020.*