Zdařilý den komunální techniky u Roudnice nad Labem

V první polovině letošního března uspořádala akciová společnost PEKASS v areálu svojí pobočky v Roudnici nad Labem – Račiněvsi den komunální techniky se seminářem, výstavou i praktickými ukázkami. Uspokojivý počet návštěvníků si mohl během dne prohlédnout a popřípadě i vyzkoušet některé z profesionálních strojů, které má firma ve své bohaté nabídce.

 Ryze česká společnost PEKASS byla založena již v roce 1991 a v loňském roce oslavila třicet let svého působení na trhu mimo jiné otevřením svojí desáté pobočky. Centrála společnosti má sídlo v Praze-Uhříněvsi a společně se svými deseti středisky zajišťuje prodej a servis zemědělské, komunální a silniční techniky včetně dodávek náhradních dílů. V loňském roce dosáhla společnost s přibližně 150 zaměstnanci obratu více než jedna miliarda korun.

Sortiment komunální techniky stručně představil v rámci semináře produktový manažer David Procházka. Na něj navázal se svým příspěvkem Ing. Michal Anton, produktový manažer zemědělské manipulační techniky JCB, která v komunálních službách také nachází velice často uplatnění.

Tři zástupci z široké nabídky traktorů

Více než třicet modelů traktorů a univerzálních nosičů má ve svém výrobním programu italský výrobce Antonio Carraro. V Račiněvsi se představily tři z nich, modely TTR 4400 HST II, Tigre 3800 F a Tigre 3800.

Vlajkovou lodí malotraktorů Antonio Carraro dobře využitelných ve městech a obcích je model TTR 4400 HST II. Univerzální malotraktor je určen pro práci v zemědělství i v komunálních službách, kde velice dobře zvládá nasazení při zimní údržbě komunikací, sečení veřejné zeleně i další práce. Jeho technický koncept vychází z konstrukce větších traktorů a největší devízou je bezpochyby otočné pracoviště obsluhy, jehož přenastavení zvládne řidič během několika sekund. Může tak pohodlně pracovat s nářadím agregovaným jak v přední, tak zadní části stroje. Nízko uložené těžiště je společně s malým poloměrem otáčení a systémem kloubového řízení zárukou velmi dobré manévrovatelnosti. Stroj se tak může pohybovat i ve stísněných prostorách. Pohonnou jednotkou traktoru je tříválcový dieselový kapalinou chlazený motor Yanmar s přímým vstřikováním a výkonem 38 koní. Třístupňová hydrostatická převodovka zajišťuje plynulou změnu rychlosti pojezdu. Stroj s pohonem 4 x 4 má všechna kola stejně velká (k dispozici je velký výběr pneumatik různých profilů). Konstrukce podvozku s integrálním kyvným rámem zajišťuje rovnoměrné rozložení hmotnosti na obě nápravy. Ovládání nářadí je volitelné buď hydraulickými páčkami, nebo joystickem. Ve výbavě nechybí zadní vývodový hřídel (540 a 1000 ot/min) a tříbodový závěs. K dispozici je varianta traktoru s ochranným rámem i klimatizovanou kabinou.  

Kompaktní univerzály

Zřejmě nejkompaktnější řadou traktorů Antonio Carraro jsou modely Tigre, konstruované především pro práci v parcích, na sportovních hřištích, v zahradách a sadech. Jejich univerzálnost ovšem vybízí k využití po celý rok.

Kompaktní traktor Tigre 3800 F s různě velkými předními a zadními koly a tříválcovým motorem Yanmar s výkonem 26 koní (Stage V) je vybaven vývodovým hřídelem synchronizovaným se všemi rychlostmi převodovky, s nezávislým zapnutím/vypnutím při zatížení. Mechanickou převodovkou lze řadit osm rychlostí pojezdu vpřed a čtyři vzad. Větší zadní kola umožňují vyšší zatížení zadního tříbodového závěsu a příznivě ovlivňují i světlou výšku traktoru. Díky tomuto technickému řešení je traktor bez problémů využitelný například pro agregaci s vhodným příkopovým ramenem, jehož hmotnost a páku s jistotou zvládne. V základním provedení je traktor dodáván s ochranným rámem, pro větší komfort může obsluha při celoročním nasazení traktoru využít variantu s celoprosklenou uzavřenou kabinou s topením. Výbavu traktoru je možné doplnit o přední vývodový hřídel využitelný například při zimní údržbě komunikací. 

Také konstrukce nejmenšího modelu Tigre 3800 vychází z ověřených vlastností větších traktorů Antonio Carraro. Na rozdíl od předešlého modelu má tento traktor všechna kola stejně velká. Kola jsou umístěná na kyvném rámu ACTIO, traktor má nízko položené těžiště a disponuje pohonem 4 x 4 a poloměrem otáčení 2870 mm. Zmíněné technické prvky s ideálním přenosem síly a trakce dělají z tohoto stroje spolehlivého pomocníka i při práci v náročném terénu (světlá výška 275 mm). Využít lze řady agregací pracovního nářadí včetně čelního nakladače. I tento model pohání tříválcový motor Yanmar s výkonem 26 koní a v souladu s emisní legislativou Stage V. Řazení je řešeno mechanickou převodovkou 8/4.*   

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down