05.09.2022 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zametací stroj zvládá i hrubé nečistoty

Mezi důležité povinnosti pracovníků oddělení technických služeb v Uhlířských Janovicích patří úklid města i dalších sedmi městských částí. Čistotu místních komunikací a chodníků tak musí zajistit na rozloze katastru většího než 25 čtverečních kilometrů. Zhruba dva roky je při této činnosti největším pomocníkem zametací stroj Dulevo 3000 Euro 6.

„Ve městě a sedmi obcích zajišťujeme kromě svozu komunálního odpadu veškeré práce spadající do kompetence technických služeb. Kromě letní i zimní údržby komunikací pečujeme o městskou zeleň včetně necelých 200 hektarů městských lesů a rozlehlého parku, staráme se o veřejné osvětlení, městský mobiliář, dva hřbitovy a zabezpečujeme i údržbu škol a mateřských školek. Vlastními silami opravujeme i silnice a chodníky a udržujeme i další zařízení, která jsou v majetku města. K dispozici mají technické služby sedm stálých zaměstnanců a momentálně devět dalších brigádníků. Každý ze šesti řidičů pracuje minimálně se třemi různými stroji, takže o jejich malé vytíženosti nemůže být řeč. Ba právě naopak, abychom všechny povinnosti zvládli, je třeba využívat spolehlivou a výkonnou techniku,“ říká úvodem vedoucí oddělení technických služeb Luboš Janda.

Požadavky na čistotu města se zvyšují

Dříve řešili v Uhlířských Janovicích úklid města s pomocí pronájmu zametací techniky. „Výkonnou zametací nástavbu jsme si pronajímali v technických službách v nedaleké Zruči nad Sázavou, ale nároky na četnost úklidu rostou, a tak toto řešení přestalo vyhovovat. Pro vedení města se stal kvalitní úklid jednou z priorit, proto jsme začali přemýšlet o koupi vlastního profesionálního zametacího stroje. Navštívili jsme několik výstav, kde se tato technika prezentovala, zúčastnili jsme se například Dnů zahradní a komunální techniky v Havlíčkově Brodě a byli se podívat na Jičínském veletrhu a na těchto akcích si udělali základní přehled. Mimo jiné jsme oslovili společnost HAITECO CZ, jelikož nás zaujal zametací stroj Dulevo, který nabízí. Na doporučení zástupce této firmy jsme navštívili technické služby v Sezimově Ústí, kde měli se strojem Dulevo již několikaleté zkušenosti a mohli nám poskytnout potřebné reference. Kromě toho nás stroj zaujal svým výkonem, kterým se prezentoval při náročném novoročním úklidu Václavského náměstí v Praze. Jelikož jsme věděli, že potřebujeme zametač s vysokým výkonem, který si poradí i s odstraňováním opravdu hrubých nečistot a přitom nám bude vyhovovat svými kompaktními rozměry, bylo rozhodnuto,“ vysvětluje důvody volby Luboš Janda. Jak uvedl, v Uhlířských Janovicích se musí zametací stroj vypořádat s poměrně hustým automobilovým provozem, s často nerovným terénem a někdy užšími komunikacemi většinou osazenými vyššími žulovými obrubníky. „Kromě běžného úklidu zametač používáme i před opravami asfaltových povrchů, kdy je třeba spravované úseky řádně zamést. Poměrně časté bývá také jeho využití při úklidu po stavebních pracích, místní komunikace jsou také často znečištěny v důsledku přepravy zemědělských produktů a zemědělské techniky,“ dodává Luboš Janda.

V permanenci od jara do zimy

Hlavní činností je ovšem běžný úklid města. Ten začíná na přelomu března a dubna a v měsíčních intervalech probíhá až do konce listopadu. „Úklid celého města zabere tři až čtyři dny, další dva dny je zametací stroj nasazen v městských částech. Při prvním jarním čištění odstraňujeme zimní posyp, proto musíme někdy počkat, až pomine nebezpečí námraz, které jsou u nás vzhledem k zeměpisné poloze poměrně časté. A s běžným čištěním končíme s posledním spadaným listím, teprve potom se stroj po potřebné údržbě zazimuje. Kromě tohoto pracovního harmonogramu musí zametač jednou měsíčné zvládnout i čištění kanálových vpustí a již zmiňovaný úklid před opravami komunikací a být připraven i pro případ mimořádných událostí (stavební práce, žně, spadané listí a podobně). Stroj i jeho obsluha jsou tedy vytíženi více než dost, proto jsme zatím upustili od myšlenky využít jej i ve službách pro jiné subjekty. Garantovat požadované termíny by zřejmě bylo docela náročné,“ popisuje Luboš Janda vytížení zametače.  

Více v časopisu Komunální technika 9/2022.*

1 - Samosběrný zametací stroj Dulevo 3000 Euro 6 pracuje především při čištění místních komunikací

2 – Stroj s kapacitou zásobníku 3300 litrů má celkový pracovní záběr 2900 mm

3 a, b – Zametač si velmi dobře poradí i s úklidem vozovek před jejich opravami

4 – K výbavě patří i sací hubice vhodná na čištění kanálových vpustí

5 – Pohonná jednotka zametače splňuje emisní normy Euro 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down