10.12.2019 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Základním požadavkem byla celoroční využitelnost

Mezinárodní škola v Praze (International school of Prague) má již více než sedmdesátiletou historii. Byla založena v roce 1948 a je jedinou mezinárodně akreditovanou školou v České republice. Na škole studuje více než 750 studentů ve věku od tří do 19 let z 58 zemí světa. Škola sídlí v nově vybudovaném areálu v Nebušicích a o zhruba šest hektarů pozemků je třeba se celoročně postarat. Důležitým pomocníkem se stal v posledních třech letech komunální traktor John Deere X758.

„Když jsem před dvaceti lety začal pracovat ve správě areálu v Nebušicích, měli jsme k dispozici většinou stroje hobby kategorie, které nebyly dostatečně spolehlivé a vyžadovaly častý servis, což nás samozřejmě omezovalo. Proto muselo dojít k postupné obnově strojového parku, v rámci které jsme vyzkoušeli techniku několika značek. Stále jsme hledali dostatečně výkonný a obratný stroj s celoročními možnostmi agregací pracovních adaptérů a pochopitelně i příznivou pořizovací cenou. Zhruba před 14 lety jsme zakoupili první traktor John Deere, který pracoval k plné spokojenosti 12 sezón. Poté jsme již museli uvažovat o tom, jakým modelem jej adekvátně nahradíme. Po zralé úvaze vyšel pro naše potřeby nejlépe model komunálního traktoru John Deere X758. Než jsme jej zakoupili, navštívili jsme několik uživatelů, kteří s ním dlouhodobě pracují a mohli se s námi podělit o důležité zkušenosti z praxe. Zajímal nás především rozsah činností, které traktor celoročně zvládne, jeho výkon a svahová dostupnost, protože areál, o nějž pečujeme, je poměrně členitý,“ popisuje vedoucí správy nebušického areálu Svatopluk Soukup.

 

Čtyři základní činnosti

Nový stroj musel podle zadání splňovat čtyři zásadní podmínky – zvládnout sečení trávy, zametání chodníků v areálu, podzimní úklid listí i zimní úklid sněhu.

„Velká část pozemků je zavlažována, takže sekat musíme, i když je jinde sucho. Většinou sečeme jednou týdně a kromě menších a nejvíce členitých ploch udržovaných ručními žacími stroji a křovinořezy zvládá vše komunální traktor. Používáme mezinápravový systém sečení s pracovním záběrem 137 cm a sběrem posečené travní hmoty do koše s kapacitou 650 litrů. Důležitá je možnost vyprazdňování koše do výšky 190 cm do velkoobjemových kontejnerů. Manipulaci s travní hmotou toto řešení značně usnadní a urychlí,“ vysvětluje Svatopluk Soukup.

V uplynulé sezóně sečení poněkud ubylo, jelikož dosud užívaná přírodní fotbalová hřiště byla opatřena umělým povrchem. Nicméně i o ten je třeba se starat a traktor ani při této činnosti nezůstává stranou.

Na podzim je sběrný koš vhodný i pro úklid listí a poté je traktor přestrojen a připraven na zimní údržbu. Při menší sněhové nadílce je zimní údržba řešena zametacím kartáčem, pokud napadne více sněhu, přichází ke slovu sněhová radlice Agrometall.

„S uvedenými činnostmi si traktor s pohonem kol 4 x 4 poradí. Někdy bychom možná v zimě využili i větší výkonnější model, s jehož pomocí by se čas nutné údržby chodníků zkrátil, ale celoročně by pro takový stroj práce nebyla, proto mohu říci, že nám zakoupený stroj zcela vyhovuje,“ uvedl Svatopluk Soukup.*

Více v časopisu Komunální technika 12/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down