28.03.2017 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Základy údržby umělých trávníků

V případě umělých trávníků se uvádí mnoho nepravdivých informací, především o tom, že jsou bezúdržbovým sportovním povrchem. Neplatí to ani pro umělé trávníky s pískovým vsypem ani pro fotbalové „umělky“ 3. generace.

Jejich údržba nemusí být složitá nebo nákladná, musí však být efektivní, důkladná a v dostatečné frekvenci.

Vliv herního zatížení

Herní zatížení umělého trávníku má za následek zhutňování vsypů a slehávání vláken. Povrch se stane tvrdým, sníží se jeho schopnost propouštět vodu a bez podpůrných mechanických zásahů zůstanou vlákna ležet horizontálně. Herní provoz není rovnoměrný na celé ploše, v exponovaných místech dochází k odnosu vsypů a vlákna jsou odkrytá bez opory vsypů, dochází k jejich lámání a častějšímu vytrhávání z podložky.

Problém znečistění

Nejvíc nečistot je vždy na povrchu. Jsou převážně přírodního charakteru: jedná se o listí, hlínu, zbytky mechu, trávy a jiné nečistoty. Když nejsou odstraněny rychle a včas, jsou zašlapány do vsypů. Rozmělní se a usadí dole, zalepí písek i odtokové dírky, budou snižovat propustnost pro vodu, podporovat zhutnění vsypů a po rozkladu se stanou živnou půdou pro mikroorganismy, mechy a plevelné rostliny.

Kartáčování je základ

Snadným řešením základní údržby je kartáčování. Jednoduché a efektivní vybavení každého správce pro umělý fotbalový trávník 3. generace je vhodný trianglový kartáč. Ten rozprostře vsyp granulátu po celém povrchu rovnoměrně, přispěje ke zmírnění zhutnění vsypů a vzpřímí polehlá vlákna.

Dekomprese prutovými bránami

Pro uvolnění granulátu se používají prutové brány i samostatně. V tomto segmentu strojů je na výběr ze dvou variant: lehké brány přímo určené na umělé povrchy nebo středně těžké brány, které lze využívat na umělé povrchy i na vyčesávání přírodních trávníků.

Ing. Rudolf Šindelář, PhD., Ing. Lea Duží

Foto autoři

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2017)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down