Zákazníci se učí vracet vysloužilé elektro

Češi se učí recyklovat vysloužilé spotřebiče. Při nákupu nového elektrozařízení je stále častěji vrací přímo prodejcům. Podle společnosti Expert Elektro tuto službu využívá až třetina zákazníků, přitom donedávna pro ně byla téměř neznámým pojmem. Prostřednictvím elektroprodejen loni Češi odevzdali přes 6400 tun vysloužilého elektra.

Dohromady to dává více než 350 000 elektrospotřebičů. Vyplývá to z výsledků dvou největších kolektivních systémů zaměřených na recyklaci elektroodpadu Asekol a Elektrowin. „Na 55 prodejnách sítě Expert Elektro zákazníci nejčastěji odevzdávají bílou techniku. Právě na výběru vysloužilých praček, sporáků či ledniček mají prodejny elektroniky největší podíl. Z celkového množství jich seberou více než pětinu,“ uvádí Petr Novotný, technický ředitel společnosti Expert Elektro, a dodává: „Naše služba bezplatného odvozu vysloužilého spotřebiče zaznamenala v loňském roce výrazný nárůst a stejný trend pokračuje i letos.“
I díky těmto aktivitám, jimiž se prodejci elektra snaží zákazníkům recyklaci co nejvíce usnadnit, se Češi v mezinárodním srovnání pravidelně umisťují na vysokých příčkách. Například v recyklaci chladících zařízení je Česko na pátém místě v Evropě. „Když srovnáme celkové prodeje s množstvím odevzdaných elektrospotřebičů, v loňském roce se u nás zrecykloval každý třetí spotřebič v segmentu bílé techniky a dokonce každý druhý v kategorii audio, video a IT,“ vysvětluje dále Novotný.
Sběrem 6 402 tun elektroodpadu, které vloni Češi vrátili prodejcům elektra, se podařilo ušetřit 38 milionů kWh elektřiny. To se rovná devítiměsíční produkci největší české vodní elektrárny Střekov na Labi. Recyklace těchto spotřebičů uspořila také 3,75 milionu litrů ropy. Do ovzduší se díky tomu nedostalo zhruba 10 000 tun CO2.
Svozy z prodejen Expert Elektro a sítí dalších prodejců elektra se na celkovém množství sebraného elektroodpadu podílejí přibližně z jedné šestiny. Jejich podíl navíc meziročně vzrostl. „Češi si již začínají zvykat na recyklaci a konečně využívají své právo odevzdat staré elektrozařízení při nákupu nového přímo na prodejně. Doplňkové služby jako odvoz starého elektrospotřebiče přímo z domova jsou pak zejména u bílé techniky klíčem k úspěchu,“ uzavírá Novotný ze společnosti Expert Elektro.
Všechny kolektivní systémy v České republice dohromady v loňském roce zajistili ekologické zpracování více než 55 tisíc tun elektroodpadu.
O společnosti Expert Elektro
Společnost Expert Elektro je nákupní sdružení, které vzniklo v roce 1995. O rok později bylo přijato za člena mezinárodní kooperace Expert International se sídlem ve Švýcarsku. Připojilo se tak ke skupině zhruba 3000 odborných obchodníků v Evropě. Expert International svým obratem zaujímá mezi evropskými řetězci celkově 4. místo.
Česká expertní síť se v současné době skládá ze 17 společníků a 55 prodejen. Mezi největší společníky patří K+B Expert, dále pak Elektro expert Jankovský, Elektro Vision a Spektrum Elektro. Společnost Expert Elektro v posledních letech zaznamenává trvalý růst a její podíl na tuzemském trhu se systematicky a plynule zvyšuje. Pokračuje výstavba prodejen, které nabízejí veškerý sortiment z oblasti elektroniky, elektrospotřebičů a počítačů pro domácnost včetně příslušenství a servisu. Konsolidace společnosti přináší své plody a stává se garantem dalšího trvalého rozvoje v České republice. Do budoucnosti otevírá nové perspektivy všem současným i budoucím členům společnosti. Motto Expert Elektro zní: „Expert – dobrá rada, dobrá cena“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *